Beyazgül açıkladı: Tirit ziyafeti, yemek yarışması, paraşüt...

Şanlıurfa'nın düşman işgalinden kurtuluşu 11 Nisan'ın 100'üncü yıl dönümü , kentte çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Beyazgül açıkladı: Tirit ziyafeti, yemek yarışması, paraşüt...
banner1

Şanlıurfa'nın 11 Nisan düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yıl dönümü etkinlikleri için bir otelde lansman düzenlendi.

Düzenlenen lansman toplantısına AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız, AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Ahmet Eşref Fakıbaba, Mehmet Ali Cevheri, Zemzem Gülender Açanal ve Ahmet Akay, merkez ilçe başkanları ve partililer katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, birlik ve beraberlik anlayışıyla insanlığa dair önemli değerler barındıran Şanlıurfa'nın medeniyetin beşiği olmaya devam ettiğini aktardı.

BEYAZGÜL: ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER YAPILACAK

Urfa halkının kurtuluş savaşında destan yazdığını belirten Beyazgül, "Urfa'nın Kurtuluşunun 100. Yılı ve Uluslararası Kültür, Tarih Festivali' Büyükşehir Belediyemizin organizasyonunda 4 Aralık 2019 tarihli yetki belgesi ile T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerine alınmış, 'Tarihin Şanlı 100'ü Şanlıurfa' sloganı ve logosu ile yıl sathına yayılan etkinlikler ve çalışmalar gerçekleştirilecektir" dedi.

Beyazgül, “Bir şey var ki Urfa çok daha fazla tanıtılmak istiyor. Urfamızdaki yatak sayısı çok daha fazla olmalı. Urfa’ya gelmekte geç kalmayın diyoruz. Yatırımcıya da, turizmciye de bunu diyorum” ifadelerini kullandı.

10-12 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan etkinlikler kapsamında tirit ziyafeti, yöresel yemek yarışması, Urfa Kurtuluş Belgeseli gösterimi, resim, şiir ve kompozisyon yarışması, resim sergisi, kortej yürüyüşü, Türk Yıldızları gösteri ile Türk Hava Kurumu paraşüt ve model uçak gösterisi gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.VALİ: URFA, EN FAZLA GENEL BÜTÇEDEN YARARLANAN İL

Şanlıurfa Valisi Erin de, “Bizlere onur veren, örnek bir devlet adamı Numan Kurtulmuş’u ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Güçlenen, gelişen Türkiye için Cumhurbaşkanın en yakın destekçisi olan isim. Şanlıurfamızın kalkınmasına ve desteklenmesine verdiği destek için Şanlıurfa adına tüm kalbi şükranlarımızı arz ediyorum. Şanlıurfa, strateji bölümünü muhafaza eden şehirlerin başında geliyor. Devletimiz, bayrağımız, ortak değerlerimiz etrafında gençlerimizin yetişmesini sağlamak zorunluluğumuz var. Şanlıurfa eğitimden sağlığa, tarihe, turizme, kültüre. Türkiye’nin en fazla genel bütçeden yaralanan illerinin başında geliyor” diye konuştu.KURTULMUŞ ŞEHİTLERİ UNUTMADI

Daha sonra kürsüye geçen AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, İdlip'te hayatını kaybeden şehitleri minnetle ve şükranla andığını aktardı. Kurtulmuş, Almanya'nın Hanau kentinde meydana gelen ırkçı terör saldırısında hayatını kaybeden Türk vatandaşlarına da Allah'tan rahmet diledi.

 

Kurtulmuş, Avrupa siyasetinde aşırı sağcı, ırkçı siyaset anlayışının açık bir şekilde öne çıktığını aktararak, İslam ve Türkiye düşmanlığı üzerinden Avrupa'yı zehirleyen bu siyasete sonuna kadar dur demek gerektiğini belirtti.

KURTULMUŞ: 100 SENE EVEL OYNANAN OYUNU...

11 Nisan'da Şanlıurfa'nın kurtuluşunun 100. yılını kutlanacağını aktaran Kurtulmuş, "İnşallah 2023'de de yeni cumhuriyetimizin kuruluşunu 1923'ün 100. yıl dönümünü hep beraber büyük şenliklerle kutlayacağız. Onun için bu kurtuluş ve kuruluş silsilesinin önemli halkalarından birisi de Urfa'yı Şanlı yapan bu kurtuluş mücadelesinin en iyi şekilde hatırlanması, kutlanması ve gelecek nesillere aktarılmasıdır. Biz sadece geçmişte 100 yıl evel kalmış olan bir kahramanlık destanını yeniden gündeme taşımak genç nesillerimize aktarmak için bu çalışmaları yapmayacağız kuşkusuz. Bu vesileyle 100 sene evel oynanan oyunu bu günlerde de nasıl tekrar edilmekte olduğunu görerek, tedbirlerimizi alarak birlik ve beraberlik içerisinde olarak uyanık bir şekilde geleceğe hazırlanmak mecburiyetindeyiz. Osmanlı cihan devleti 600 yıl devam etti, ondan sonra dağıldı, parçalandı, yıkıldı. Oradaki emparyalist süreçleri, Şanlıurfa'yı işgal eden o emperyalist zihniyetin ne olduğun bir kere daha hatırlayacağız. 100. yılını kutladığımız Şanlıurfa'nın kurtuluşu, 2023'te 100. yılını kutlayacağımız Cumhuriyetimizin kuruluşunun ilelebet payidar olan bir cumhuriyetle taçlandıracağız ve kıyamete kadar Türkiye Cumhuriyeti devleti yaşayacak.  Geçen sene Mustafa Kemal paşanın Samsun'a çıkmasıyla başlayan geçen yıl 19 mayısı bu sene Şanlıurfa'nın kurtuluşu olmak üzere inşallah 2023'de de yeni Cumhuriyetimizin kuruluşunu en iyi şekilde hatırlanması, kutlanması ve gelecek nesillere aktarılmasıdır" dedi.

Protokol konuşması sonrası program, Beyazgül'ün Kurtulmuş'a hediye takdim etmesi ile sona erdi.

İşte, program takvimi: 

Özlem DİKMEN-BİHA

YORUM EKLE

banner99