AK Partili isim Urfa'da konuştu: İki temel önceliğimiz var

Şanlıurfa’da AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla İl Dış İlişkiler Başkanları Güneydoğu Anadolu Bölge Toplantısı yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Yılmaz, iki temel önceliklerinin olduğunu vurguladı.

AK Partili isim Urfa'da konuştu: İki temel önceliğimiz var
banner1

AK Parti İl Dış İlişkiler Başkanları Güneydoğu Anadolu Bölge Toplantısı yapıldı.

Şanlıurfa'da bir otelde yapılan toplantı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Zemzem Gülender Açanal, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, MKYK Üyesi Vildan Polat ve partililerin katılımıyla gerçekleşti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, AK Parti'nin ilçelere devam eden kongre sürecine değindi.

Yılmaz, "Bölgemizde çok önemli değişimlerin yaşandığı bir süreçten geçiyoruz. Ortadoğu çok önemli dönemini yaşıyor. Bizim bu süreçlere kayıtsız kalmamız mümkün değil" dedi.

'KUDÜS KIRMIZI ÇİZGİMİZ'

Yüzyılın Anlaşmasına da değinen Yılmaz, Kudüs'ün Türkiye'nin kırmızı çizgisi olduğunu kaydetti. Yılmaz, "Bazı kişiler emperyalist amaçlardan bahsediyor. Türkiye hiçbir zaman öyle bir ülke olmadı. Tek derdi var Türkiye'nin. Hakkını korumak, kendi hakkımızı başkasına yedirmeyiz. Emperyalistler, başkalarının haklarını gözetmeyen, hak etmedikleri imkanları sömürmeye çalışırlar. Türkiye hiçbir zaman böyle bir ülke olmadı. Hakkını ve hukukunu koruma içindedir. Urfa'dayız. Buradan da Kudüs'e de bir selam gönderiyoruz. Yüzyılın anlaşması adı altında açıklama yapıldı. Taraflardan birinin olmadığı bir ortamda. Bunu hiçbir şekilde kabul etmemiz mümkün değil. Yüzyılın antlaşmasını kabul etmediğimizi ifade ettik. Türkiye Kudüs'ü kırmızı çizgi olarak görüyor ve görmeye de devam edecek. Kudüs'ü ve Filistin meselesini sonuna kadar savunacağız. Bu haklı görüşü göstermeye devam edeceğiz. Bütün ülkeleri vicdani bir bakış açısı içerisinde tavır alamaya davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

 'HEP BİRLİKTE MÜCADELE ETMELİYİZ'

 

Almanya'nın Hanau kentinde aralarında 4 Türk'ün de bulunduğu 9 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya değinen Yılmaz, "Almanya'da bir ırkçı saldırı gerçekleşti. Çok iyi analiz etmek gerekiyor. Bu tür hadiselerin ürediği bir ortam var. Bunu mutlaka sorgulamazız lazım. Yabancı düşmanlığı son dönemde Avrupa'da yükseliyor. Burada siyasetçiler ve medya çok önemli bir rol oynuyor. Irkçı eğilimlere, söylemlerle, yaptıkları haberler bazı medya organlarının ve bazı siyasetçilerin çok önemli katkıda bulunduğunu düşünüyorum. Bununla hep birlikte mücadele etmeliyiz. Hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara şifa diliyorum" diye konuştu.

'URFA ÇOK KIYMETLİ BİR ŞEHRİMİZ'

Şanlıurfa'nın en önemli tarım illerinden biri olduğunu kaydeden Yılmaz, "Şanlıurfa'ya çok gelip, gittim. Urfa çok kıymetli bir şehrimiz. GAP'ın başkenti. GAP projesine hükümetimiz çok büyük önem verdi. Önemli ödenekler ayrıldı. GAP eylem planlarıyla çok önemli faaliyetler hayata geçirildi. Tarımsal üretim çok önemli. Stratejik bir sektör. Tarımın artmasıyla birlikte birçok sanayinin geliştiğini göreceğiz, görmeye de başladık. Türkiye'nin ihracatı 4 kattan fazla artarken, GAP Bölgesinin ihracatı 12 kattan fazla arttı. Bunun daha da ileriye gitmesi gerekiyor. Ortadoğu'daki sıkıntılarına rağmen bu başarı gösterildi. Sıkıntıların giderilmesiyle bu bölgemiz çok daha iyi yoluna devam edecek inşallah. GAP'ın sadece bir sulama projesi olarak değil, bütüncül ve kalkınma olarak algılıyoruz. Eski GAP sona ererken, daha nitelikli bir kalkınma programının geliştiğini söyleyebiliriz. Burada kültür turizmi, organik tarım çok önemli. Güneş burada çok güzel bir kaynak. Şanlıurfa da bu çerçevede çok önemli dinamizm sağlayan bir il" açıklamasında bulundu.'YAŞANAİBLİR BİR ŞEHİR VE İSTİHDAM ÇOK ÖNEMLİ'

Turizm de yine, Şanlıurfa ve GAP bölgesi çok önemli bir atak yapıyor. Geçen yıl çok önemli bir yıl yaşandı. Çok güzel çalışmalar yapıldı. Göbeklitepe insanlık tarihi açısından çok önemli bir değer. Yabancı turizme dönük daha fazla çaba sarf etmemiz lazım. İstihdam açısından çok önemli. Şanlıurfa ve tüm Doğu için gördüğüm iki temel öncelik var. İlk öncelik daha yaşanabilir şehirler. Şehir trafiği, faaliyetleri, parkları, yeşil alanlarıyla yaşanabilir şehirler inşa etmek son derece kritik. Beyin göçünü engelleyeceksek yaşanabilir şehirler çok önemli kritik. İkinci öncelik ise istihdam. Son dönemde eğitime yaptığımı yatırımlar çok kıymetli ama bunu artık istihdama yöneltmek gerekiyor. İstihdam alanlarını temel öncelik olarak görmemiz gerekiyor" sözlerine yer verdi.

Yılmaz'ın konuşması sonrası toplantı basına kapalı olarak devam etti.

VİDEO YÜKLENİYOR...

Özlem DİKMEN-BİHA

YORUM EKLE

banner99