EPDK’dan LPG’li Araç Sahiplerine Uyarı!

EPDK’dan LPG’li Araç Sahiplerine Uyarı!
banner2

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK) tarafından LPG’li araç kullananlara uyarı yapıldı. LPG’li araçlarda periyodik bakımın önemine vurgu yapan EPDK Enerji Uzmanı Mustafa Düzgün, orijinal parça kullanımına da ayrıca değindi.

Öncelik olarak LPG’li araçlarda periyodik bakımların düzenli yaptırılması gerektiğinin altını çizen Mustafa Düzgün, ‘’Aracın hem normal hem de LPG sistem bakımlarının yetkili servis tarafından yapılması büyük önem arz ediyor. Bu kapsamda bakım esnasında aracın filtre bakımları, sızdırmazlık kontrolleri, tank ve şamandıra kontrolleri mutlaka yaptırılmalıdır. Ayrıca regülatör, hortum, gaz boruları ve filtre değişimleri yine yetkili servis tarafından ve aynı markayla yapılmalı, farklı marka ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır. Ayrıca periyodik bakımlar haricinde de araçtan gaz kokusu gelmesi halinde veya kullanım sırasında LPG’ye geçmeme gibi durum meydana geldiğinde periyodik bakım beklenmeden derhal yetkili servise müracaat edilerek araç kontrol ettirilmelidir’’ dedi.

Bunun haricinde bir diğer önemli husus ise LPG otogaz ikmalidir diyen Düzgün, ‘’LPG otogaz ikmali kesinlikle bayilik lisansı sahibi istasyonlar da yapılmalıdır. Bu noktada LPG tankının yüzde 20’si şamandıra sistemi vasıtasıyla güvenlik amacıyla boş bırakılmıştır. LPG tank dolumu yapılırken fazla yakıt alabilmek için aracın sarsılması şamandıra sistemini bozacağından dolayı kesinlikle bu gibi davranışlardan kaçınılmalıdır. Ayrıca LPG tankının ömrü azami 10 yıldır. Bu ömür üretim tarihi olarak LPG tankına işaretlenmiştir. Dolayısıyla ömrü dolmuş LPG tankları üzerinde herhangi bir aşınma ya da yıpranma olmasa bile değiştirilmelidir.

Bir diğer önemli hususta LPG sızıntılarıdır.  LPG havadan daha ağır bir gaz olduğu için yayılarak en alçak noktaya doğru hareket edecektir. Bu nedenle LPG’li araç kullanırken gaz sızıntısı ihtimali dikkate alınarak özellikle çukur noktalara ve çevresine göre düşük kotlu yerlere kesinlikle park edilmemelidir. Ayrıca LPG sızıntısı olduğu tespit edilirse kesinlikle araçta sigara içilmemeli ve derhal motor ve elektrik aksamı kapatılmalıdır. Unutulmamalıdır ki LPG sızıntısı olması durumundan ciltte soğuk yanıklara neden olacağı için kesinlikle ciltle teması önlenmelidir. Son olarak burada anlattığım bilgilere kurumumuz web sayfası www.epdk.org.tr adresinden LPG TÜKETİCİSİNİN EL KİTABI isimli çalışmamız incelenerek daha detaylı bilgilere ulaşılabilir’’ şeklinde konuştu.

Haber7

YORUM EKLE

banner99