Caretta Caretta’lar Yaşam Alanlarına Bırakıldı

Deniz Kaplumbağaları Koruma İzleme Projesi adı altında Patara kumsalında deniz kaplumbağaları yaşam alanlarına bırakıldı.

Caretta Caretta’lar Yaşam Alanlarına Bırakıldı
banner2

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Emine Erdoğan’ın katıldığı projede uydu cihazı ile izlenecek Caretta Caretta’lar yaşam alanları olan denize bırakıldı.

Bakan Kurum nesli tükenmekte olan Carette Caretta’ların yaşam alanlarını çoğalttıklarını belirterek sosyal medyada şu açıklamalara yer verdi: “Deniz Kaplumbağaları Koruma İzleme Projemiz kapsamında uydu cihazı ile izleyeceğimiz Caretta Caretta'ları Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'nin teşrifleri ile Patara kumsalından denize uğurladık. Koruma ve izleme çalışmalarımız sayesinde 1500 olan deniz kaplumbağalarının yuva sayısını 8 bine çıkardık ve türü tehlike altında olmaktan kurtardık. Patara'daki bu anlamlı etkinliğimize katılarak bizleri onurlandıran, Sıfır Atık, Sıfır Atık Mavi gibi çevre ve doğa koruma projelerimizin tamamında yanımızda olan Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’ye teşekkür ediyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak, deniz ekosisteminin önemli bir tamamlayıcısı olan deniz kaplumbağalarını korumaya devam edeceğiz. Bu nadide canlıların türlerinin tehdit altına girmesini önlemek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. ”

Kıyı ve deniz ekosistemi için hayati öneme sahip olan denizlerin temiz tutulması gerektiğini belirten Emine Erdoğan ise “Patara Yılı vesilesiyle Patara kumsalını ziyaret ettik. Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan deniz kaplumbağaları, kıyı ve deniz ekosistemi için hayati öneme sahipler. Onları korumak için denizlerimizi temiz tutmalı, her türlü atıktan arındırmalıyız. Rehabilitasyon merkezlerimizde tedavi edilmiş yaralı kaplumbağalarla birlikte Patara, Likya ve Belkıs adını verdiğimiz üç kaplumbağayı maviliklere uğurladık. Sırtlarına takılan çipler üzerinden yolculuklarını takip edip, karşılaştıkları tehlikeleri yakından öğrenebileceğiz. Her 1000 yavrudan sadece bir tanesi yetişkinliğe erişiyor ve denizlerde tehlikelerle dolu bir sabır yolculuğu yapıyor. Bu kumsalın en eski sakinleri olarak, bir gün yavrularını bize emanet etmek üzere yine bu kumsala gelecekler. Yaşam alanlarını korumak, onlara olan borcumuzdur” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

banner99