İsot Hasadı Başladı

“Kendi kendine yeten Türkiye, üreten Türkiye Projesi” ile Suriye sınırında ekilen 250 dönüm biberin hasadına başlandı.

İsot Hasadı Başladı
banner2

Kadınların istihdamının artırılması amacıyla başlatılan proje ile "Akça Kadınlar Üretiyor Projesi" kapsamında Mayıs ayında ekilen 250 dönümlük arazide biber hasadı başladı.

Uzun ve zahmetli bir süreç içinden geçtikten sonra isota dönüştürülen biberler için proje kapsamında çalışacak 100 kadın hem bölge ekonomisine hem de evlerine ekmek parası götürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kendi kendine yeten Türkiye, üreten Türkiye" vurgusundan yola çıkarak 3 ay önce biber fidelerini toprakla buluşturduklarını söyleyen Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya: "Bu biber üretimini çok önemsiyorum. Çünkü özellikle kadın kardeşlerimizi üretime dahil etmek önemli meseledir. Biz belediye olarak az imkânlarla bu projeyi gerçekleştirdik. Hasattan çok yüksek bir ürün bekliyoruz. Hasadı yapılan biberler kadınlar tarafından işlenerek isot haline dönüştürülüyor. Elde ettiğimiz bu isotlar piyasaya sunularak tezgâhlardaki yerini alıyor. Ürettiğimiz isotlar tamamıyla doğal olduğu için rahatlıkla tüketilebilir."

Yalçınkaya, üretimi artırmak istediklerini belirterek, "Bu yıl 250 dönüm üzerinde gerçekleştirdiğimiz biber ekimini gelecek yıl 2 bin dönüme çıkartmak için çalışıyoruz. Projede çaba harcayan tüm kadın kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Destek veren kurumlara da teşekkür ediyorum" dedi.

AJANSURFA

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2020, 17:55
YORUM EKLE