Cudi Dağı Ceylanların Yaşam Alanı Olacak

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, yaban hayatını destekleme çalışmaları kapsamında Şırnak’taki Cudi dağına 50 ceylanın bırakıldığını sosyal medyadan duyurdu.

Cudi Dağı Ceylanların Yaşam Alanı Olacak
banner1

Terörden temizlenen Cudi dağında artık ceylanlar gezecek. DKMP Genel Müdürlüğünün yürüttüğü çalışmayla 50 adet ‘’gazella gazella’’ türü ceylan Şırnak’ın Silopi ilçesindeki Cudi dağına bırakıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce, nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altına alınan ve bu sayede sayıları artan ‘’gazella gazella’’ türü 50 ceylan, Şanlıurfa’daki 75. Yıl Ceylan Üretme İstasyonu’ndan Silopi ilçesine getirildi.

Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Emin Erkan, Silopi Kaymakamı Can Kazım Kuruca’nın da katıldığı programda ceylanlar doğaya salındı.

Vali Pehlivan burada yaptığı konuşmada, Nuh’un Gemisi’nin bulunduğu yer olan Cudi Dağı’nın tarihsel önemini anlatarak, gemiden inen canlıların bu dağda sayılarını çoğalttıklarını söyledi.

23’ü dişi olmak üzere 50 ceylanı dağ eteğine bıraktıklarını aktaran Pehlivan, endemik çeşitliliğe sahip dağda ceylanların zamanla sayısının yükseleceğini kaydetti.

   

OrmanHaber

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2020, 15:03
YORUM EKLE

banner99