Uncu, İSAM’da Dünya Enerji Politikalarının Türkiye’ye yansımalarını anlattı

İlim Yayma Cemiyeti Şanlıurfa Şubesi tarafından düzenlenen İSAM Konferansları serisinin bu haftaki konuğu, Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Uncu oldu. Uncu, Dünya Enerji Politikaları ve Türkiye yansımaları üzerinde önemli bilgiler verdi.

Uncu, İSAM’da Dünya Enerji Politikalarının Türkiye’ye yansımalarını anlattı
banner1

Türkiye’nin stratejik ürünlere yatırım yapması gerektiğine değinen Uncu, ayrıca ülkenin enerji üretiminden ziyade depolama kapasitesinin geliştirilmesi ve malzeme teknolojilerine yatırım yapmasının daha isabetli olacağını vurguladı. 

Şanlıurfa İlim Yayma Cemiyeti İSAM ev sahipliğinde gerçekleştirilen konferansta, Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş Genel Müdürü Mehmet Uncu, Dünya Enerji Politikaları ve Türkiye’ye yansımaları konusunda önemli bilgiler vererek çarpıcı tespitlerde bulundu. Uncu, Global ölçekte kömür, petrol ve doğalgaza geçiş sürecinde yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler ve Türkiye’ye yansımalarına değindi. ABD’nin enerji ihracatçısı olmasına rağmen Irak ve Suriye’ye neden müdahale ettiğini anlatan Uncu, Venezuela, Katar, Doğu Akdeniz (Mısır, İsrail, GKRK) ve Yunanistan’daki gelişmelerin Türkiye’ye yansımalarını da değerlendirdi. Nabucco projesinden vazgeçilip Tanap projesinin hayata geçirilmesi ile bunun Suriye bağlantısından bahseden Mehmet Uncu, Türkiye’nin konum olarak dünya enerji arz-talep denklemindeki merkezi konumunun günümüzde yaşanan dış kaynaklı ekonomik operasyonla direk ilişkili olduğunu kaydetti. Bunun ayrıca, yüz yıl önce Irak ile demiryolu bağlantısının koparılması ile de ilişkili olduğuna değinen Uncu, Türkiye’nin Enerji üretiminden öte depolama kapasitesini geliştirip ve malzeme teknolojilerine yatırım yapmasının yerinde olacağını bildirdi. Enerji konusunda uzman olan Mehmet Uncu, son olarak Türkiye’nin Grafen gibi stratejik ürünlere yatırım yapmasının önemine vurgu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2019, 12:29
YORUM EKLE