Kızıldemir'den Beyazgül – Cevheri Analizi

Genç İşadamı Mahmut Kızıldemir, seçim öncesi izlenimlerini sosyal medya hesabında bir yazı dizisi olarak paylaştı. Ak Parti Adayı Zeynelabidin Beyazgül ve Saadet Partisi Adayı Sebahattin Cevheri’yi değerlendiren Kızıldemir, her iki adayı mukayese etti.

Kızıldemir'den Beyazgül – Cevheri Analizi
banner1

Mahmut Kızıldemir, Beyazgül/Cevheri Analizi notlarını içeren paylaşım dizisi şu şekilde;

Kim ne derse desin “Ak Parti belediyeciliği” eğrisiyle doğrusuyla, hizmet belediyeciliğidir. Ülke geneline baktığımızda, elinde olan illerin her yıl biraz daha geliştiğini görebiliyoruz. Tabi bu hizmetin derecesi, hayata geçmesi iyi, orta, vasat olarak illere göre değişiyor.

Bazen başkanların vizyonsuzluğu, yetersizliği ve Ak Parti belediyeciliğini benimseyemeyişleri, bazen de illerin sosyolojik, fizyolojik yapısı bu hizmetlerin zamanında yapılmamasına neden olabiliyor. Ama genele bakarsak temelinde hizmet olan bir belediyecilik anlayışı var.

Hizmet gelmesi için illa Ak Parti’li mi olmalı? Hayır tabi ki. Hizmet belediyeciliği anlayışı, partilerden bağımsız sadece başkan Adayının bu kültürü taşımasıyla da başarılı olabiliyor. Çok nadir olsa da Türkiye’de örnekleri var. Ve illerine gayet güzel hizmet edebiliyorlar.

Ama Şanlıurfa hizmeti Ak Parti belediyeciliği ile tanıdı. İnkar etmek mümkün değil. Hatırlayalım yıllar önce bir temizliğe, iki parka tav olan seçmen; Ak Parti belediyeciliğinden sonra devasa projelerden bahsediyor ve artık beklentisi çok yüksek.

Peki Şanlıurfa hak ettiği seviyede mi? Tabi ki hayır. Çok çok daha ileride olması gerekiyordu, çok daha büyük projelerin startını vermiş olmamız gerekiyordu. Siyasilerimiz bir türlü ortak bir sinerji yakalayamadı, Hep içimizdeki siyasi çatışma vs geride kalmamıza neden oldu.

Gelelim bugüne işte bir tarafta kültürü “hizmet belediyeciliği” olan Ak Parti Adayı Sayın Zeynelabidin Beyazgül. Diğer tarafta yıllardır siyasete ara vermiş, seçmenin belli bir bölümünün sempatisini kazanmış Sayın Sebahattin Cevheri. Bir seçmen olarak değerlendirme yapalım.

Öncelikle her iki adayda beyefendi kimliğiyle öne çıkıyor, birbirlerine bel altı vurmuyorlar. Kraldan çok kralcı sempatizanları bazen germeye çalışsa da her ikisi de çizgisini bozmadan güzel bir seçim süreci yürütüyor.

Beyazgül, her gün üstüne katarak, seçim yaklaştıkça partisinin belediyecilik tecrübesini, kendi siyasi tecrübesiyle birleştirerek ekip, vizyon ve proje sunumunu realist olarak her yerde ortaya döküyor. Çıtayı yukarıya çekiyor.

Sayın Cevheri’nin Urfa siyasetine çok farklı bir renk kattığı kesin. Duruşu, üslubu ve siyasi ahlakı takdir edilesi. Lakin; Sayın Cevheri sürekli israf yapmayacağım, Konak’ta oturmayacağım,randevusuz görüşeceğim vs buna benzer önemli ama tek başına çok yetersiz olan, 80ler siyasetinin vasat söylemleriyle,sürecin başında yakaladığı rüzgarı gün geçtikçe kaybediyor. Büyükşehir yarışı bu söylemlerle yürümez.

Bunlarla birlikte bazı projeleri de var tabi ama sunum, reklam, iletişim çok zayıf. Seçmenin büyük bir bölümü hala projeler ne bilmiyor. Hep dürüst bir başkan olacağına vurgu yapıyor, eyvallah kimsenin bundan şüphesi kalmadı ki, artık memlekete neler yapılacak onlar konuşulmalı.

Beyazgül, seçmenin ne istediğini biliyor ve Urfa’nın gelmesi gerektiği yerin bilincinde. İktidar gücün hissederek gerçekten bir büyükşehire aday olduğunun farkında. Sosyal medya ve teşkilat gücünü iyi kullanıyor. Ve seçmende bıraktığı dürüst/temiz siyasetçi imajı en büyük artısı.

Sayın Cevheri bütün stratejisini Ak Parti’de gördüğü yanlışları tamamlayarak, sadece Ak Parti’ye küsenleri, tepki verenleri kazanmak için o boşluktan yararlanacağını düşünüyor ya da düşündürülüyor. Büyükşehir başkanlığı için bunlar asla yetmez, hiç yetmez.

Çok özür dileyerek söylüyorum saygı duyduğum bir isim ama; Sayın Cevheri, arka planda çalışan bir ekibinin olduğunu veya oluşturacağı izlenimini vermiyor, projeler çok zayıf, ve verdiği demeçler vizyon aşılamıyor. Sanki muhtarlık seçimine giriyor gibi seçim propagandası yürütüyor.

Tabi tüm bunlar başkanlık öncesi saha analizleri. Seçmen kime güvenirse, kimin Urfa’ya daha iyi hizmet getireceğine inanırsa, oyunu ona verecek. Bu propagandalar hayata geçer, geçmez ona başkanlıkları sonrası bakacağız. Temennimiz Urfa’nın hak ettiği yerlere gelmesi.

Sonuç ne olursa olsun her iki aday ve ailesi için hayırlısı olsun, memleket için hayırlısı olsun ve sonunda kazanan Urfa olsun. Ve şahsi fikrim Sayın Beyazgül sunduğu projelerle, Ak Parti’nin belediyecilik vizyonuyla ve Erdoğan etkisiyle bu seçimin galibi olacağını düşünüyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet acı
Mehmet acı - 3 yıl Önce

Beyaz Gül Allah'ın izniyle Urfa'ya hayırlı projeler suncaktır Saygılarımla