Ticaret Borsası, 7 maddeyi Bakan Pakdemirli’ye iletti!

Şanlıurfa’ya gelerek bir dizi temaslarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Şanlıurfa Ticaret Borsasın da ziyaret ederek burada çiftçilerin sorunlarını dinledi. Borsa Başkanı Mehmet Kaya tarafından 7 maddeden oluşan tarımsal sorunlar ve öneriler Bakan Pakdemirli’ye iletildi.

Ticaret Borsası, 7 maddeyi Bakan Pakdemirli’ye iletti!
banner2

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, milletvekilleri Zemzem Gülender Açanal, Mehmet Ali Cevheri, Ahmet Eşref Fakıbaba, Dr. Halil Özcan, Ahmet Akay, AK Parti MKYK Üyesi Vildan Polat, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Bahattin Yıldız, oda başkanları, STK temsilcilerinin ve çiftçilerin katıldığı ziyaret kapsamında Tarım ve Orman Bakanı BekirPakdemirli ile bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda çiftçilerin başta olmak üzere Şanlıurfa’da tarım alanında yaşanan sıkıntılar Bakan Pakdemirli’ye iletildi. Sorunların çözümü noktasında ellerinden geleni yapacaklarını ifade eden Pakdemirli’ye, Şanlıurfa Ticaret Borsa Başkanı Mehmet Kaya, borsa adına bakır işlemeli yöreye ait bir hediye takdim etti.

Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya tarafından 7 madde halinde hazırlanan sorunlar ve öneriler ise şu şekilde:

1) Lisanslı Depo Desteği Kapsamında ( Kira Desteği, Analiz Ücret Desteği, Nakliye Desteği) üreticilerimizin bu desteklerden maksimum faydalanmalarını sağlamak için kira desteği analiz desteği ve nakliye desteği destekleme fiyatlarının sezon öncesi açıklanması önem arz etmektedir.

2) Türkiye’nin yaklaşık %40 Fıstık üretimi İlimizde gerçekleşmektedir. Ticaret Borsası olarak ürünlerin doğru depolanması ve ürünün Pazar sorunu yaşamaması için Borsamızca 10.000 Ton kapasiteli Fıstık Lisanslı Deposu Fizibilite çalışması yapılmıştır. Yaklaşık 10.000.000,00 TL (On Milyon TL) yatırım maliyeti bulunmaktadır. Bu konuda Bakanlığınız Fonlarından maddi destek sağlanmasını talep ediyoruz.

3) Türkiye Hububat üretiminin yaklaşık %12 si İlimizde üretilmektedir. Sezonun ilk arpa ve buğday hasadı ilimizde gerçekleşmektedir. Toprak Mahsulleri Ofisi ‘nin alım fiyatlarının sezon başı açıklanması yani hasat dönemi başlamadan önce açıklanması gerek üreticileri gerekse sektörün tüm paydaşlarının faydasına olacaktır.

4) Tarım ve Orman Bakanlığının Pamuk ve Hububat Üreticilerine yapmış olduğu destekleme ödemelerinde evrak ve belgelerini Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne erken teslim eden çiftçilerin destekleme ödemelerinin erken ödenmesi üretici açısından daha faydalı olacaktır.

5) İlimizde 200 e yakın Çırçır İşletmesi mevcuttur. Bölge Pamuğumuzun daha kaliteli olması ve rekabet edebilmesi için Çırçır İşletmelerinin modernize edilmesi gerekmektedir. İşletmelerin öz kaynakları teknoloji yenilenmesi için yeterli değildir. Tarımsal hibe programları kapsamında çağrıya çıkılan hibe desteklerinde teknoloji yenilenmesi eklenerek Çırçır İşletmelerine destek sağlanmalıdır.

6) Tarım ve Orman Bakanlığı ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ortak çalışması ile yapmış olduğu Hayvan Pazarı ve Mezbahane Projesine Ticaret Borsamızın ortak edilmesini talep etmekteyiz.

7) Tarım ve Orman Bakanlığı’nın KKYDP Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Programında şuan 12. Etap yatırımları yapılmaktadır. Yatırımcı ve Girişimcilerimizin ekonomik sıkıntılarından dolayı bir yıllık yatırım süresinin daha önce ki 10. ve 11. Etapta olduğu gibi süre uzatılması taleplerinin değerlendirilerek 12. Etap yatırımcılarına ek süre verilmesi önem arz etmektedir.”

YORUM EKLE