Seçimde nasıl oy kullanılacak? İşte yanıtı

Yüksek Seçim Kurulu'nun belirlediği seçim takvimi işlerken 31 Mart'a az kaldı. Peki, 31 Mart yerel seçimlerinde nasıl oy kullanılacak? İşte 6 adımda oy kullanma rehberi...

Seçimde nasıl oy kullanılacak? İşte yanıtı
banner1

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) belirlediği 31 Mart Yerel Seçim takvimi süreci işlerken ülkemizde 57 milyon seçmen, belediye başkanlarını seçmek için 31 Mart'ta sandığa gidecek. Peki 31 Mart yerel seçimlerinde nasıl oy kullanacağım? İşte 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde oy vereceklerin dikkat etmesi gerekenler...


1- SANDIĞA GİTMEDEN ÖNCE NEREDE OY KULLANACAĞINIZI ÖĞRENİN
 

31 Mart'ta oy verecek seçmenler, ilk olarak nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağını öğrenecek. Vatandaşlar bu bilgileri içeren seçmen bilgi kağıdı eline ulaşmayanlar, YSK'nin internet sitesinden, e-Devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebilecek.


2- SANDIĞA GİDERKEN KİMLİK BELGENİZİ UNUTMAYIN
 

Seçim günü seçmenlerin sandık başına giderken yanına üzerinde T.C. kimlik numarası olan kimlik belgelerini bulundurması gerekecek. Oy verme işleminde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki bir belgeyi yanında bulundurması zorunlu.


3- CEP TELEFONU İLE SANDIK KABİNİNE GİRMEYİN

Oy vermek için sandık kabinine cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekecek.


4- OY PUSULASINA MÜHÜR DIŞINDA İŞARET KOYMAYIN

31 Mart'ta verilen oyun geçerli sayılması için "TERCİH" veya "EVET" mührü dışında oy pusulalarının herhangi bir yerine imza atılmaması, işaret konulmaması, birleşik oy pusulalarının düzgün bir şekilde katlanıp zarfa koyulması gerekecek. Oy veren vatandaşların seçim zarfına pusulalar dışında bir şey koyamamsı gerekiyor. Yanlış oy kullandığını düşünen ve yeni oy pusulası isteyen seçmene yenisi verilmeyecek.


5- OY PUSULALARINI TEK ZARFA KOYUN

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van'da oy kullanacak seçmenler "büyükşehir belediye başkanı", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy kullanacak.

Diğer illerde kullanacak seçmeler ise seçimde "il genel meclisi üyeliği", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ve "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy verecek. Köylerde ise "il genel meclisi üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar meclisi" için oy atılacak. Tüm oy pusulaları tek zarfa konulacak.


6- OY KULLANDIKTAN SONRA OY KULLANDIĞINIZA DAİR İMZA ATMAYI UNUTMAYIN

Seçmen, zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imza atacak.

(Milli Gazete)

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2019, 18:37
YORUM EKLE

banner99