Hürriyet yazarından övgü: Urfa işi, yoktur eşi!

Hürriyet köşe yazarı Aziz Devrimci, bugün yayımlanan köşe yazısında 12 bin yıllık geçmişi ile dünyanın ilk tapınağı kabul edilen Göbeklitepe'yi ele aldı. İşte, kentin tarihi yerinden yemeğine bir çok kültürünü ele alan Devrimci'nin o yazısı...

Hürriyet yazarından övgü: Urfa işi, yoktur eşi!
banner1

"İlk buğdayın ve buğday ile yapılan yiyecekle içeceğin ilk işaretleri...
Ve bu işaretleri gören tarihçi ve arkeologların kullandığı yakıştırma ile “tarihin sıfır noktası”, yani Göbeklitepe.
* * * 
İlk üniversitelerden biri olduğu varsayılan Urfa Okulu ve Harran Üniversitesi, Hz İbrahim’in efsanevi hikâyesi ve Balıklıgöl. Halfeti, Atatürk Barajı ve Mezopotamya’nın yeniden yeşertilmesi projesi (GAP), Urfa’nın sahip olduğu eşsiz değerlerden bazıları. Çiğ Köfte, isot, patlıcanlı kebap ve lahmacunun anavatanı. İbrahim Tatlıses, Müslüm Gürses ve Kazancı Bedih gibi kalp vuruşlarının gırtlaklarına verdiği titreşimle, beden ve ruhumuzu ahenge sokan seslerin yurdudur, Urfa.
* * * 
Dünyaca ünlü türüf mantarı ile akrabalığı bulunan, şimşek çaktığında yeşeren yer mantarı keme (domalan) de bu toprakların meyvesi. Kemeli kebap ise Urfa hal pazarındaki Şükrü Usta’nın, Bayram Lokantası’nda sadece mart ve nisan aylarında yenebilen Urfa işidir. Çamurundan, bol suyla yıkanarak arındırılan keme, kemiklerinden ayıklanan bütün kuzu ile birlikte zırhla çekilerek hazırlanır, şişe geçirilir, ayrıca doğranan minik keme parçaları yüzeyine serpilir. Köz ateşi ile yanan ızgaraya dizilir “yelle” denerek çevrilen şişlerin yayılan kokusu şimşektir, yağmurdur, bahardır. Yendiğinde tadı Göbeklitepe’dir, Harran’dır Urfa’dır. “Eller biye, biz siye hayran” der yürekli Urfa ağzı. Aşağıda tarifini vereceğim “tirit” de “Gel biye” diyecek.

Urfa işi yoktur eşi

KAHVALTIDA ‘TİRİT’

Urfa işi kahvaltı çeşitli olur. Kimi ciğere gider, kimi Antep işi katmere, kimisi sarımsaklı yoğurtlu tirit sever. Şükrü Usta, “Urfa meralarında otlanmış kuzu ve dananın etlerini taş fırında azıcık suyla 6-7 saat pişiririz” dedi. Et zaten kemiklerinden ayrılıp kendiliğinden dağılır. Tabağın dibine, bir gün önceden yapılıp bekletilen lavaş parçaları serilir, löp löp etler didiklenerek lavaşın üzerine yatırılır. Etin suyundan üzerine döküldükten sonra da yüzeyine sarımsaklı yoğurt yayılır, kaşıklamak da size kalır. Göbeklitepe yılında, tarihin yeniden yazılacağı yere, Urfa’ya buyurun.

Urfa işi yoktur eşi

Yazının tamamı için TIKLAYINIZ!

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2019, 18:38
YORUM EKLE