Coşkun: İnsanlığın utancı, tarihin kara bir sayfası

Komşu ülke Azerbaycan'da 613 kişinin katledildiği Hocalı Katliamı'nın aydınlatılması gerektiğini söyleyen Memur-Sen Şanlıurfa İl Temsilcisi İbrahim Coşkun, "Hocalı katliamı, insanlığın utancı, tarihin kara bir sayfasıdır" dedi.

Coşkun: İnsanlığın utancı, tarihin kara bir sayfası
banner2

Hocalı Katliamı’nda hayatını kaybedenler anılıyor.

Dağlık Karabağ Savaşı sırasında Ermeni kuvvetlerinin komşu ülke Azerbaycan'ın Hocalı kentinde 1992'de aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 613 kişinin katledilmesinin ardından 28 yıl geçti. Vahşice katledilen insanların ardından katliam tüm dünyada büyük yankı uyandırmış ve tepki çekmişti.

Katliamın 28'inci yıl dönümünde katliamın arkasındaki kirli emellerin aydınlatılması gerektiğini kaydeden 
Memur-Sen Şanlıurfa İl Temsilcisi İbrahim Coşkun, şu ifadeleri kullandı.  

"Hocalı katliamı, insanlıktan nasibini almamış bağnazlığın amacına ulaşmak için ne kadar ilkesiz, ahlaksız, aşağılık ve zalim olabileceğini göstermiştir. Hocalı katliamı, hangi sebeple olursa olsun hiçbir haklı gerekçesi olmayan ve asla affedilemez olan insanlık suçudur. Hocalı katliamı, insanlığın utancı, tarihin kara bir sayfasıdır.

Hocalı katliamı, insanlık vicdanının samimi bir muhasebeyle ibret alıp dersler çıkarması gereken bir olaydır. İki yıl içinde tam 11 yerleşim yerini işgal eden Ermeni birlikleri ve milisleri sadece insan katliamıyla yetinmeyip tarihî eserleri de yok ederek büyük bir kültürel soykırım yapmıştır. BM, AB, Avrupa Konseyi, İİT gibi kuruluşlar Ermenistan’ı işgalci olarak tanıyıp tanımlamalarına rağmen hakkın ve hukukun yerini bulması için ciddi bir yaptırım kararı almamıştır.

Hocalı katliamı, insanlıktan nasibini almış, evrensel değerleri kanıksamış herkesin gözünde apaçık bir katliamdır. Zulmü, işgal ve katliamı unutturma çabaları, tarihî gerçekleri de günümüz realitesini de değiştirmeyecektir. Katliamın arkasındaki kirli emeller aydınlatılmalı, emri verenden uygulayana kadar çoğu hayatta olan bu katliamın failleri yargılanmalı, gerekli cezaya çarptırılmalıdır.

Eğitim-Bir-Sen olarak, bütün katliamları lanetliyoruz. Tekrarlanmaması için, Hocalı başta olmak üzere, katliamları hafızalarda canlı tutmaya devam edeceğiz. Azeri kardeşlerimizin acısını yüreğimizde duyuyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz."

BİHA

YORUM EKLE

banner99