Denetim Seferberliği Devam Ediyor

Denetim Seferberliği Devam Ediyor
banner1

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gıda denetim seferberliği başlatılmıştı. Denetimler tüm hızıyla devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin talimatıyla 17 Şubat tarihinde ikincisi başlatılan ve 6 gün süren seferberlik kapsamında 7 binden fazla denetçi ile 82 bin 623 işletme denetimden geçti. Eş zamanlı olarak 81 ilde yürütülen denetimlerle gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerleri ile okul kantin ve yemekhaneleri denetime tabi tutuldu.

4 Bin 275 İşletmede Olumsuzluk Tespit Edildi

Vatandaşların gıda güvenliği hususunda herhangi bir olumsuzlukla karşılaştıklarında Alo 174 Gıda Hattını aramaları gerektiğinin altını çizen Bakan Pakdemirli; "İkincisini tamamladığımız gıda denetim seferberliği kapsamında 5 kategoride ürün bazlı olarak denetimlerimizi yaptık. Bu bağlamda denetlediğimiz 82 bin 623 işletmenin 4 bin 275 adedinde olumsuzluk tespit edildi. Yine bu denetimlerde 695 numune alındı. Olumsuzluk tespit ettiğimiz işletmelere gereken cezai yaptırımları uyguladık" diye konuştu.

Denetimler Sürecek

Bu seferberliğin tamamlanması dolayısıyla kimsenin artık denetim yapılmayacak gibi bir düşünceye kapılmaması gerektiğine vurgu yapan Bakan Pakdemirli "Ekiplerimiz her zaman alanda olacaklar ve bu denetimlerini sürdürecekler. Vatandaşlarımızın güvenli gıdaya ulaşması için var gücümüzle çalışacağız. Gıda da sahtekârlığa asla izin vermeyeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yıl boyunca rutin olarak denetimden geçirilen gıda işletmelerine yönelik denetim seferberliğinin ilki Bakan Pakdemirli'nin talimatlarıyla 25 Kasım 2019 tarihinde başlatıldı. 6 gün süren bu denetim seferberliğinde 72 bin 783 işletme denetimden geçti.

YORUM EKLE