DSÖ Yetkililerinden Maske Kullanımı Konusunda Uyarı

Koronavirüs mücadelesinde önemli yere sahip olan maske kullanımı konusunda Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri ‘’Bu hatayı sakın yapmayın, hiç maske takmamakla eş değer’’ diyerek uyardı.

DSÖ Yetkililerinden Maske Kullanımı Konusunda Uyarı
banner2

DSÖ yetkilileri, ‘Koronavirüs salgınının yayılımını önlemek amacıyla kullanılan maske nasıl takılmamalı?’ konusunda kritik bir uyarı yaptı. Uzmanlar, maske takarken burnu açık bırakmanın maske takmamakla aynı olduğunu belirtiyor.

Dünyada neredeyse tüm ülkelerde ev haricinde maske takmak salgının yayılma hızını azaltmak için zorunlu hale getirildi. Birçok ülkede maske takmamaya para cezası uygulanıyor. Uzmanlar, maske kullanımının nasıl olması gerektiği konusunda uyarıyor.

Hiç Maske Takmamakla Eşdeğer

DSÖ yetkilileri, maskenin ağız, burun ve çeneyi kapayacak şekilde takılması ve yanlarda boşluk olmaması gerektiğini söylüyor. DSÖ yetkilileri ayrıca takıldıktan sonra maskeye dokunulmamasını, çıkarılırken de ellerin yıkanmasını tavsiye ediyor.

'Hiçbir Faydası Olmaz'

Kanada'da Toronto Ryerson Üniversitesi'nden epidemiyolojist Prof. Tim Sly, Covid-19 salgınıyla mücadelede maske takmanın büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Prof. Tim Sly, "Ancak gerektiği gibi takılmalı. Yoksa hiçbir faydası olmaz. Bir anlamda yasak savmak için takılmış olur" dedi. Toronto Üniversitesi'nden enfeksiyon kontrol uzmanı epidemiyolojist Colin Furness da burnun açıkta bırakılması eğiliminin yaygınlaştığına dikkat çekerek, "Burnu açıkta bırakmakla maske takmamak arasında fark yok" diye konuştu.

Maske 2-3 Kat Fazla Koruma Sağlıyor'

Prof. Sly, "Araştırmalar, maske takmanın virüse karşı 2-3 kat daha fazla koruma sağladığına ve hastalık taşıyan kişinin virüsü yaymasının önlenmesinde çok daha etkili olduğuna işaret ediyor" dedi. Geçen hafta ABD'de California Üniversitesi'nin sonuçlarını yayımladığı bir araştırma, maske takmanın Covid-19 enfeksiyonun daha hafif geçirilmesini sağlayabileceğini ortaya koymuştu.

Haber7

YORUM EKLE