Dikkat! Her 10 kadından biri risk altında

Meme kanseri tüm kanser hastalıkları arasında ilk sırada yer alıyor. Prof. Dr. Ali Uzunköy, "Kadınlarda en sık görülen meme kanserinin en sık gözlenen kanserlerden birisi ve tüm dünyada kadınlarda, tüm kanserler arasında ilk sırada" dedi.

Dikkat! Her 10 kadından biri risk altında
Destekten TR

Ülkemizdeki yaklaşık 10 kadından birinin yaşam boyu meme kanserine yakalanma riski altında olduğunu ifade eden Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Uzunköy, tanıda gecikme olduğunda ve uygun tedavi edilmediğinde meme kaybının meydana geldiğini, yaşam süresinin kısaldığını ve yaşam kalitesinin bozulduğunu kaydetti.

Meme kanserini önlebilineceğini vurgulayan Uzunköy, meme kaybının kadınlar için psikolojik ve sosyal travmalar yanında, ciddi ekonomik kayıplara yol açtığını vurguladı.

‘ERKEN TANI ÇOK ÖNEMLİ’

Rahatsızlıkta erken tanı ve tedavinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ali Uzunköy, “Meme kanserine neden olan faktörler bilip kaçındığımızda, meme kanserinin önemli bir kısmını önleyebiliriz. Önleyemediklerimizi de, tarama yöntemleri, erken tanı ve uygun tedavi ile meme kaybına neden açmadan ve tam iyileşme sağlayarak tedavi edebiliriz. Özellikle benim de uzun yıllardır meme kanseri hastalarına uyguladığım onkoplastik cerrahi teknikleri ile hastalar ameliyattan memelerini kaybetmeden çıkmaktalar. Meme kanseri için risk faktörü oluşturan durumlar; kadın cinsiyet, ileri yaş, ailede meme kanseri veya diğer kanser hikayesi, adetlerin erken başlaması, geç menopoz, menopozu geciktirme için hormon hapı kullanılması, hiç doğum yapmama, özellikle çocukluk çağında radyasyona maruz kalma, alkol kullanımı, yağdan zengin beslenme, sedanter yaşam, kişinin kendisinin meme kanseri hikayesi ve genetik faktörlerde pozitiflik bulunması gibi faktörler sayılabilir. Dikkat edileceği, yaş, kadın cinsiyet, erken adet görmeye başlama, kişisel kanser hikayesi, aile hikayesi ve genetik faktörler dışında diğer tüm faktörler değiştirilebilir ve önlenebilir faktörlerdir” ifadelerini kullandı.

‘20 YAŞINDAN SONRA MEME KONTROLLERİ ÖNEMLİ’

Prof. Dr. Ali Uzunköy şöyle devam etti:

“Meme kanseri tedavisinde son yıllarda çok önemli gelişme değişmeler olmuştur. Artık, hastaların çok büyük çoğunluğunda memenin tamamını almadan yapılacak tedaviler ön plana geçmiştir. Ayrıca, benim de gerçekleştirdiğim onkoplastik cerrahi ameliyatları ile daha önceden memesi alınan hastalar, hem kanserden kurtulmakta, hem de memesi korunmaktadır. Bu teknikte, tümör çıkarıldıktan sonra memenin kendi içinden veya çevreden doku kaydırılarak meme yeniden şekillendirilmektedir. Bu nedenle bu cerrahiye onko-estetik cerrahi de denmektedir. Kendi pratiğimde, bana başvuran hastaların büyük bir çoğunluğunda meme koruyucu cerrahi ve onkoplastik cerrahi tedavileri yaparak hastanın meme kaybı önlenmesi yanında, hasta normal yaşantısını iyi bir hayat kalitesi ile sürdürmektedirler.

Meme kanseri uygun tedavi edildiğinde, erken evrelerde 20 yıllık yaşama şansı %90’lara ulaşmıştır.

Biz tüm kadınların 20 yaşından sonra, mutlaka adet bitimini takip eden hafta içinde kendi memelerini muayene etmelerini istiyoruz. Normal riskli hastada 40 yaşından 50 yaşına kadar, 1 veya 2 yılda bir mamografi, 50 yaşından sonra her yıl mamografi ile tarama öneriyoruz.”

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Uzunköy, son olarak  “Meme kanseri, kadınlarda en sık gözlenen bir kanser olmakla birlikte, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu, seçilecek tedavi yönteminin hastanın yaşam kalitesini ve süresini etkiliyor” dedi.  

BİHA 

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2020, 12:22
YORUM EKLE

Destekten TR

Destekten TR