ZMO'dan pamuk fiyatları ve ekim alanları için açıklama

Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik, Şanlıurfa’da üretim maliyetlerinin yüksek olması, desteklemelerin düşük olması nedeniyle ekim alanlarının yüzde 60 daraldığını söyledi.

ZMO'dan pamuk fiyatları ve ekim alanları için açıklama
banner2

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik, pamuk maliyetleri, fiyatları ve ekim alanları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Ekim alanlarının yüzde 60 daraldığını kaydeden Melik, çiftçilerin desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Melik, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Türkiye’de bu yıl pamuk ekim alanlarının geçen yıl yaşanan olumsuzlukların etkisiyle ve üretim maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle 350 bin hektara kadar düşmüştür, Türkiye’nin yaklaşık yüzde 50 pamuk üretimini yapan Şanlıurfa’da ise üretim maliyetlerinin yüksek olması, desteklemelerin düşük olması nedeniyle 2019 yılında 2.850.000 dönüm ekilen pamuk alanından 2020 yılında yüzde 60 ekim alanı daralaraktan yaklaşık olarak 1.200.000 dönüm pamuk alanı ekilmiştir. 

Stratejik bir ürün olan pamuk, işlenmesi açısından çırçır sanayisinin, lifi ile tekstil sanayisinin, çekirdeği ile yağ ve yem sanayisinin, linteri ile de kâğıt sanayisinin hammaddesi durumundadır. Petrole alternatif olarak pamuğun çekirdeğinden elde edilen yağ, giderek artan miktarda biodizel üretiminde de hammadde olarak kullanılmaktadır. Birçok sektörün hammaddesi konumundaki pamuğun üretimini mutlaka arttırmamız gerekmektedir. TÜİK verilerine göre 2019-2020 sezonunda pamukta üretimin tüketimi karşılama oranı yüzde 61’dir. Yani yaklaşık yüzde 40 dışa bağımlı durumundayız pamuk ithalatına yaklaşık 1,5 ile 2 milyar dolar arasında para ödeyerek başka ülkelerin çiftçilerini desteklemiş oluyoruz.

Türkiye’de son 3 yılda dolar yüzde 54 artış göstermiş ve mazot, gübre, tohum, zirai ilaç fiyatları ise en az 3 katı kadar artmış ama pamuk fiyatları hep yerinde saymıştır. Çiftçi pamuk ekiminden hızla uzaklaşmaktadır.

Üretici mutlaka daha fazla desteklenmeli kilogramda 80 kuruş olan desteklemeyi en az 1,5 TL yaparak kendi çiftçimizi desteklemeliyiz.

Ülkemiz pamuk üretiminde yüksek girdi maliyeti, üreticinin rekabet gücünü olumsuz yönde etkilemektedir. Şanlıurfa’da pamuk sulamasında sulama maliyetleri çeşitli şekillerde farklılık gösterdiği için maliyetlerde farklı değişkenlikler oluşmaktadır. 2020 yılında Harran Ovasında cazibe sulamayla yapılan sulamada kütlü pamuk üretim maliyetinin 4,58 TL/kilogram Bozova-Suruç-Akçakale ilçelerinde pompaj sulamasıyla yapılan sulamada kütlü pamuk üretim maliyeti 5.10 TL/kilogram, Viranşehir-Siverek-Hilvan ilçelerinde derin kuyu elektrik enerjisiyle yapılan sulamada kütlü pamuğun üretim maliyeti 5.53 TL/kilogram olacağı tahmin edilmektedir. Beklenti, çiftçinin eline geçecek paranın 1 kilogram kütlü pamuktan en az 6.0 TL aşağı olmaması gerekmektedir. Fiyatın düşük olması durumunda üretici, önceki yıllarda olduğu gibi pamuk üretiminden uzaklaşacaktır.”

BİHA

YORUM EKLE

Destekten TR

Destekten TR