‘’Aşı Kendisini Virüsten Koruyamayanlar İçin Çare Değildir’’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilkent Yerleşkesinde gerçekleştirilen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, aşının koronavirüs kurallarına uymayanlara ilave koruma sağlamayacağını belirtti.

‘’Aşı Kendisini Virüsten Koruyamayanlar İçin Çare Değildir’’
banner2

Bakan Koca, Bilim Kurulu Toplantısının ardından yaptığı açıklamada kurallara harfiyen uyulması gerektiğini ifade ederek, ‘’Aşı konusundaki gelişmeler salgına karşı tam bir güvence olarak görülmemelidir’’ dedi.

Maskenin bazı bilim adamlarınca aşı benzeri bir koruyucu olarak kabul edildiğine dikkati çeken Koca, ‘’Aşı konusundaki gelişmeler salgına karşı tam bir güvence olarak görülmemelidir. En önemlisi aşı yaygın olarak yapılabileceği güne kadar kendini virüsten koruyabilenler için bir çare olacaktır. Aşı kendisini virüsten koruyamayanlar için çare değildir” değerlendirmesinde bulundu.

Her birey için Risk Yönetimi Rehberi oluşturulduğunu belirten Koca, pozitif vakaların hatta onların risk taşıyan temaslılarının Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasına kayıtlı olduğunu dile getirdi.

Kendilerinin sahada her türlü tedbiri alarak şüphelilere ulaşmak için seferberlik halinde olduklarına dikkati çeken Koca, herkesin HES uygulamasından yararlanmasını istedi.

‘’Ortak Çalışma Grubumuz Şu Anda 4 Farklı Aşı Üzerinde Çalışmaktadır”

Türkiye’nin katettiği yolu, salgının sıfır noktasında oluşturulan Bilim Kurulu’nun rehberliğinde aldığına işaret eden Koca, şunları kaydetti:

‘’Temmuz ayında oluşmaya başlayan Yerli Aşı Ortak Çalışma Grubu hakkında biraz daha yol alınmasını bekleyerek size detaylı bilgi vermedim. Bugün bu aşamaya geldiğimize inanıyorum. Aşı Ortak Çalışma Grubu'nda, diğer bilim insanımızın yanı sıra aşı çalışmalarını doğrudan yürüten uzmanlar da bulunmaktadır. Türkiye’nin aşı çalışmaları bu bilim insanlarına bağlı 600 kişilik bir ekip tarafından sürdürülmektedir. Ortak çalışma grubumuz şu anda 4 farklı aşı üzerinde çalışmaktadır. Şu an aşılardan 2’si insan deneyleri aşamasına yakındır. Kovid-19 aşı çalışmaları, Sağlık Bakanlığımızın himayesi altındadır. Bakanlığımız bağlı TÜSEB ile bilimsel ve teknolojik araştırmalarda ülkece gurur duyduğumuz TÜBİTAK, bu çalışmaların öne çıkan aktörleri arasındadır.”

YORUM EKLE

Destekten TR

Destekten TR