Netflix'in Göbeklitepe Dizisinden İlk Detaylar Gelmeye Başladı

Geçtiğimiz haftalarda Göbekliepe ile ilgili bir dizi yapacağını duyuran dünyanın en büyük çevrim içi yayın portalı Netflix'ten dizi hakkında ilk detaylar gelmeye başladı.

Netflix'in Göbeklitepe Dizisinden İlk Detaylar Gelmeye Başladı
banner1

Netflix'in ilk Türkçe dizisi olan Hakan: Muhafız'ın yoğun ilgi görmesi, şirketi yeni bir dizi yapmaya yönlendirmiş ve geçtiğimiz haftalarda, tarihi değiştiresiyle dünyanın da gündeminde olan ve gizemleri hala çözülememiş olan Göbeklitepe'yi konu alacak fantastik temalı bir dizi yapılacağını duyurmuştu. 

Duyurudan kısa süre sonra oyuncu kadrosu da şekillenmeye başlamış ve ünlü oyuncu Beren Saat'in başrolde olacağı açıklanmıştı. Kısa süre önce yapılan duyuruda ise Beren Saat'in dizide nasıl bir karakteri canlandıracağı ve dizinin nasıl şekilleneceği ile ilgili kısıtlı bilgiler verildi. Yeni duyuru ile takipçilerini ve tarih meraklılarını heyecanlandıran Netflix, dizinn yapım süresinde bu tür açıklamalarda tüm detayları şekillendirmeye devam edecek. 

Yapılacak izide Beren Saat'in, özel güçleri olan ve Göbeklitepe'de yaşayan, Atiye isimli gizemli bir kadını canlandıracağı duyuruldu. 

21 Kasım tarihinde Netflix Türkiye, sosyal medya hesabından ikinci orijinal dizinin de yolda olduğu müjdesini vermiş ve hazırladığı kolaj videoda, yabancı kadın oyuncuların arasında Beren Saat’e yer vererek “Hoş Geldin” yazmıştı.

Instagram’dan paylaştı

Beren Saat, dizi hakkında herhangi bir açıklama yapmazken, senaryo çalışmalarına başladığı ilk paylaşımını Instagram hesabından yaptı.

Beren Saat, Netflix’in yeni dizisi için senaryo okuma çalışmalarına başladı. Haberi sosyal medyadan duyuran oyuncu ‘ilk gün’ notuyla bu fotoğrafını paylaştı.

Çekimler Mart sonunda başlayacak

Netflix’in Göbeklitepe hakkında yapacağı dizinin hikayesi, Şengül Boybaş’ın ilk romanı ‘Dünyanın Uyanışı’ndan uyarlanacak. Senaryo yazım süreci devam eden dizinin çekimleri Mart sonunda Göbeklitepe’de başlayacak.

Göbeklitepe

Kazıların başladığı 1995 yılından itibaren uygarlığın kökeni hakkındaki görüşleri değiştiren Göbekli Tepe, belki de tüm insanlığın tarihini baştan yazabilecek bir öneme sahip. Hayvan figürleriyle yontulmuş taşları ve T biçimli sütunlarıyla 12.000 yıllık dairesel yapılar, tarım devriminden ve hatta çanak çömlek yapımının icadından bile daha eski.

Uzmanlar daha önce, avcı-toplayıcıların yerleşik düzene geçip tarım yapması sonucu anıtsal alanların yapıldığını düşünüyorlardı. Fakat tarıma geçilmeden önce avcı toplayıcı insanlar tarafından inşa edilen Göbekli Tepe, tüm bu düşünce sistemini değiştirdi.

Göbekli Ttepe’deki T biçimli dikilitaşların en büyüğünün ağırlığı 16 tonu aşıyor. Bu taşları yontmak ve yakındaki taş ocağından taşımak, çok sayıda insan ve hepsini doyuracak miktarda yiyecek gerektiren zorlu bir organizasyon gerektiriyor.

Burada şimdiye kadar yapılan kazılarda bu insanların yerleşik bir hayat sürdüğüne dair bir kanıt bulunamadı. Bu yüzden Göbekli Tepe’nin dönemsel bir toplanma ve şölen yeri olduğu düşünülüyor.

YORUM EKLE

banner99