Santurla Sınırları Aştı

Karar Gazetesi Köşe Yazarı Beşir Ayvazoğlu, 23 Ağustos 2020 tarihinde ‘Sedat’ın Santur’u’ adlı yazısını kaleme alarak Şanlıurfalı sanatçı Sedat Anar’ı ve müzisyenliğini anlattı.

Santurla Sınırları Aştı
banner2

Köşesinde Şanlıurfalı sanatçı Sedat Anar’ın yaşadığı zorluklara ve müzisyenliğine değinen Ayvazoğlu, Anar’ın zorluklara rağmen büyük başarılara imza attığını belirtti.

Ayvazoğlu, son zamanlarda sokak müzisyenlerinin santura özel ilgi gösterdiğini ifade ederek; ‘’Sokak müzisyeni deyip geçmemek lazım. İçlerinde Sedat Anar gibi gerçekten hem icracı hem bestekâr olarak büyük başarılara imza atmış olanlar var’’ dedi.

Sokaknâme: Bir Sokak Müzisyeninin Kaleminden

Sedat Anar’ın Sokaknâme ve Santurnâme kitaplarını okuma tavsiyesinde bulunan Ayvazoğlu, ‘’Sokaknâme: Bir Sokak Müzisyeninin Kaleminden isimli kitabı okunmalıdır. Bu kitabı okuduktan sonra Ankara ve İstanbul sokaklarında, metro istasyonlarında vb. sanatlarını icra ederek geçinmeye çalışan sokak müzisyenlerine başka bir gözle bakmaya başlıyorsunuz’’ ifadelerini kullandı.

Santurnâme

Ayvazoğlu, Anar’ın Sokaknâme kitabıyla yetinmediğini ve hayatına yepyeni bir anlam kazandıran Santurnâme kitabını çıkardığını ifade etti.

Ayvazoğlu, santurun tarihi ve meşhur santurîlerle ilgili bilgi veren kitap hakkında şu ifadeleri kullandı:

‘’Geçmişten Günümüze Santurun Hikâyesi” alt başlığını taşıyan ve bol “görsel” kullanılan bu kitabı okuyarak santurun kadim zamanlara uzanan tarihini, meşhur santurîleri, santurun yapısını ve tekniğini, sokak müzisyenliğindeki yerini, Türk ve İran edebiyatlarındaki yansımalarını öğrenmek mümkün. Santur meraklıları, Anar’ın kitabında zengin bir santur bibliyografyası bulacak, Türkiye, İran, Hindistan ve Amerika’da yayımlanmış santur albümleri hakkında da bilgi edinecekler.’’

Ayrı Dilden Aynı Gönülden

Ayvazoğlu, Anar’ın farklı dillerde de şarkılar söylediğini belirterek, Sedat Anar’ın albümlerinden Ayrı Dilden Aynı Gönülden’e dikkat çekti.

Anar’ın santuru iyi öğrenmek için İran’a gittiğini pek çok albümünün bulunduğunu belirten Ayvazoğlu, ‘’Bu albümlerin isimleri, Sedat Anar’ın tasavvufa çok özel bir ilgi duyduğunu gösteriyor’’ ifadelerini kullandı.

Belâgat isimli ilk albümünü 2013 yılında çıkaran Anar’ın diğer albümleri şunlar: A’mâk-ı Hayal (Kalan Müzik, 2014), Âşık Ölmez: Yunus’un İzinden (Kalan Müzik, 2015), Çağırıram Dost (Kalan Müzik, 2015), Ehl-i Beyt Besteleri (Ahenk Müzik, 2016 -Türkiye Yazarlar Birliği 2016 Yılın Müzisyeni Ödülü-), Ayrı Dilden Aynı Gönülden (Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2016), Osman Kemali Baba Besteleri (Ahenk Müzik, 2017), Suyun Ayak Sesi (Ahenk Müzik, 2018), Santur (Kalan müzik, 2019).

Yazının tamamına burdan ulaşabilirsiniz

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2020, 11:14
YORUM EKLE