Urfa'daki işletmeden alkışlanacak 'farkındalık'

Şanlıurfa'da bir işletme, down sendromu gününde farkındalık oluşturmak amacıyla işletmeyi bir günlüğüne down sendromlu bir vatandaşa emanet etti.

Urfa'daki işletmeden alkışlanacak 'farkındalık'
banner2

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü nedeniyle, Şanlıurfa'da bir işletmenin yaptığı 'farkındalık' takdir topladı.

Şanlıurfa Piazza AVM içerisinde yer alan bir işletme, down sendromu gününe dikkat çekmek amacıyla işletmeyi bir günlüğüne down sendromlu Kadir'e emanet etti.

Down sendromlu Kadir'in işletmeyi yöneteceğini sosyal medyadan duyuran işletme yetkilisi, sorumluluklarını yerine getirdiklerini kaydetti. İşletmenin bu davranışı ise, bir çok vatandaşın takdirini topladı. 

Down sendromlu Kadir de farkındalık oluşturmak için, yazdığı mektup ile vatandaşlara seslendi.

İşte o mektup:

"Merhaba, ben Down sendromlu bir bireyim, Down sendromu genetik bir farklılık, bir kromozom bozukluğudur. En basit anlatımı ile sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken bizde bu sayı 47 olmaktadır. (Down sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Biz down sendromlu çocuklar her söyleneni hızlıca anlamayabiliriz. Bize biraz daha yavaş söylenmesi, hatta birkaç defa söylenmesi gerekiyor bu bizim suçumuz değil dedim ya o kromozomlar falan... Bunlara rağmen bizlerde seviyor, mutlu oluyor, heyecanlanıyor, üzülüyor kısacası sizlerle aynı duyguları yaşıyoruz. Çeşitli alanlarda başarılarımız, ödüllerimiz var. Mesela ben, masa tenisinde kendi yaş grubumda Türkiye Birincisiyim!  Arkadaşım ise iyi bir jimnastikçi, bir başka arkadaşım ise kendi resim sergisini açtı. Bunun gibi birçok yaşam hikâyesi sıralayabilirim. Bizi sizden ayıran  çekik göz, tombik burun, kalın ense ve tonton ellere sahip olmamamızdır. Düşünün sizin de birbirinize benzer fiziksel özelikleriniz yok mu? Mesela şişman, kısa, uzun, gözlüklü ve daha birçok özeliğiniz... Down sendromlu olmamıza rağmen hayatımız diğer çocukların hayatlarından çok da farklı değil, sadece biraz daha zor... Yeni insanlarla tanışıp arkadaş edinmeyi seviyoruz bizimle arkadaş olmaktan çekinmeyin. Lütfen bizi koşulsuz sevin. Siz ailenizin tüm beklentilerini karşılayabiliniz mi? Down Sendromlu olmak bizim seçimimiz değil Sizin desteğiniz olmadan başarılı ve bağımsız bir hayat sürmemiz uzak bir ihtimal. Desteğiniz ve rehberliğinizle bağımsız bir hayat sürme olasılığımız o kadar yüksek ki.. Söz veriyoruz biz buna değeriz."

YORUM EKLE