Trambüs, Çevik Kuvvet, Kaşmer Dağı... Beyazgül tek tek açıkladı!

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, yapılan ve yapılması planlanan projelerle ilgili açıklama yaptı. Beyazgül, açıklamasında Trambüsten Kaşmer Dağına, Çevik Kuvvetten Hizmet Binasına kadar birçok konuya değindi.

Trambüs, Çevik Kuvvet, Kaşmer Dağı... Beyazgül tek tek açıkladı!
banner2

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, bir otelde düzenlenen toplantıda basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Toplantıya Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Ahmet Kaytan, Meclis Üyesi Faruk Bayuk, basın mensupları ve köşe yazarları katıldı.

BEYAZGÜL: URFA'NIN GELECEĞİNİ KURMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Toplantının açılış konuşmasını yapan Beyazgül, yapılan ve yapılması planlanan hizmetlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Şanlıurfa'nın geleceğini kurmak için çalıştıklarını kaydeden Beyazgül, "Şanlıurfa'nın geleceğini kurmamız için geçmişini de bilmemiz lazım. Çocukluğumuzda Yenişehir evlerini hatırlarım. Farklı bir güzellikteydi. Geçmişte bunu yaymak yerine bu Yenişehir evlerimizi yıktık. Hala hatırladığımız zaman yüreğimizden bir şeylerin koptuğunu görüyoruz. Şehirler önemlidir. Şehri hep beraber kuruyoruz, bu şehri kurarken de kendi zihniyetimizi aktarıyoruz" ifadelerini kullandı.

'BİZ SAHİP ÇIKMADIĞIMIZ ZAMAN KOMŞU İLLER SAHİP ÇIKIYOR'

Kentin tarihi noktalarının betonlaşma ile kapatıldığını belirten Beyazgül, bu bölgelere sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Beyazgül, "Koskoca Eyyübiye bölgesi gecekondu. Şehrin tarihi dokusu içerisinde betonlaşmış binalar gördük. Tarihi bölgelerin gecekondularla işgal edildiğini gördük. Bu şehrin dönüşmesi lazım. Bu şehrin dönüşmesi için de kendi güzelliğimizi yansıtmamız lazım. Önyargılarımızdan kurtulmamız lazım. Bu nedenle şehrimizi marka değerlerine baktığımız zaman çok önemli özelliklerinin ortaya çıktığını görüyoruz. Şanlıurfa bir marka şehri. Ama bunlar bizim için avantaj mı? Biz bunları değerlendirmediğimiz zaman dezavantaj olarak geri dönüyor. Biz bu güzelliklere sahip çıkmadığımız zaman komşu kentler sahip çıkıyor" diye konuştu.

'URFA'NIN EKSİKLİKLERİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ'

Kentin yeşil alan ve otopark sorunları başta olmak üzere birçok noktada çalışmaların sürdüğünü aktaran Beyazgül, " Siverek Kale Eteğinde gecekondu ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Kentimizde yeşil alan, otopark sorunlarımız var. Bu noktalarda da çalışmalarımız devam ediyor. Urfa için lunapark, hayvanat bahçesi eksikti. Bunlarla ilgili de çalışmalarımız var.Urfa hepimizin eseri olacak. Şehirlerin ruhu varsa, orada yaşayan insanların yansımasıdır. Bu ruhu hep beraber var edeceğiz" sözlerine yer verdi.

'ŞEHRİN ORTASINDA BÜYÜK BİR MEYDAN YAPACAĞIZ'

Büyükşehir Hizmet Binasının yeni yerinin hazır olduğunu söyleyen Beyazgül, eski yerin yıkılacağını ve büyük bir meydan yapılacağını kaydetti. Beyazgül, konuşmasına şöyle devam etti:

"Büyükşehir hizmet binası hazır. Eski yeri yıkacağız, tüm üniteleri oraya taşıyacağız. Bu binamızın altında 600 araç kapasiteli otopark var. İlk etapta tamamı satıldı. 2 ay içerisinde Kızılay'ı yıkacağız. Şehrin ortasında büyük bir meydan ortaya çıkaracağız.

'KAŞMER DAĞI İMARA AÇILIYOR'

Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Nihat Çiftçi döneminde gündeme gelen ve ok tartışılan Kaşmer Dağı Projesi'nin imara açılacağına değinen Beyazgül, "Kaşmer Dağı imara açılıyor. Bütün katlar 6'ya indirildi. 6'nın üzerinde kat yok. Girişi otoban üzerinden vereceğiz. Trafik yoğunluğunu düşüreceğiz. Bunu da Meclis'e sunacağız" dedi.

'MÜTEAHHİT FİRMA FİYATI 2 KATINA ÇIKARDI'

Trambüs projesine yönelik de konuşan Beyazgül, müteahhit firmanın fiyatı 2 katını çıkardığını söyleyerek, "Trambüs ihalesi bizden önce yapıldı ve bitti. Trambüsü kısaltmak istedik. 18 metreye düşürecektik. Müteahhit firma ile görüştüğümüzde fiyatı iki katına çıkardı. Çıkarınca eski ihaleyi devam ettiriyoruz. Eski belediye başkanı döneminde yapılan ihale sürüyoruz" açıklamasında bulundu.

ÇEVİK KUVVET KAVŞAĞI NE ZAMAN TAMAMLANACAK?

Çalışmaların devam ettiği Çevik Kuvvet Köprülü Kavşağının ne zaman tamamlanacağına yönelik bilgi veren Beyazgül, kavşağın Eylül sonu ve Ekim başında biteceğini belirtti.
Beyazgül'ün açıklamalarını ardından toplantı, soruların cevaplanmasıyla sona erdi.

BİHA

YORUM EKLE