Şanlıurfa'da 50 aileye istihdam için imzalar atıldı

Viranşehir Kaymakamlığı ve Uluslararası Göç Örgütü arasında imzalanan sözleşme ile 50 aileye istihdam desteği sağlanacak.

Şanlıurfa'da 50 aileye istihdam için imzalar atıldı
banner2

Viranşehir Kaymakamlığı ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) arasında sözleşme imzalandı. 50 ailenin yararlanacağı sebze yetiştiriciliği projesi, imzalanan sözleşme ile resmiyet kazandı. 3 bin metrekare alanda modern sera, 45 bin metrekare alanda damlama sulama sistemi ile sebze yetiştiriciliği yapılacak projenin imzasını atan Kaymakam Ömer Dereci, projenin hayırlı olmasını diledi.

IOM, Toplum İstikrarı Proje Asistanı Fatoş Cengiz, IOM Geçim Kaynakları Proje Asistanı Khalid Almalati, ve Kaymakamlık Proje Ofisi Koordinatörü Fethi Üncal'ın hazır bulunduğu imza töreninde konuşan İlçe Kaymakamı Ömer Dereci, kaymakamlığa ait arazide üretim yapılacağını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Tarım açısından zengin olan ilçemizde sebze yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak ve vatandaşlarımıza istihdam alanları yaratmak için projeler geliştiriyoruz. Bu gün uluslararası Göç Örgütü ile bölgenin potansiyelini açığı çıkaracak projelerden biri olan sera ve doğal tarım ile sebze yetiştiriciliği yapacağımız projemizin sözleşmesini imzaladık. Sera ve damlama sistemi kurulumu kısa bir süre içinde başlayacaktır. Örnek bir proje olan bu uygulama ile çiftçilerimize ve girişimcilerimize bilgi ve deneyim transferi yapmayı planlıyoruz. Tarım Lisesinde eğitim gören öğrencilerimiz ile seracılık ve sebze yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçilerimiz çalışmaları yerinde görme olanakları bulacaktır.
 


 

TARLADAN ALINAN ÜRÜNLER İŞLENECEK
Alternatif gelir kaynağı yaratmak için tarladan aldığımız ürünü Viranşehir'de kurduğumuz yaş sebze kurutma tesisi ve turşu imalathanesi ile raf ömrünü uzatıyor ve katma değeri yüksek ürünlere dönüştürmeyi hedefliyoruz. Tesislerimizde üreteceğimiz ürünler bu vesile ile pazarlanma imkânına sahip olacak. Projelerimize güveniyoruz. Viranşehir'de benzer projelerin yaygınlaşması için kurduğumuz ve kuracağımız tesisleri girişimcilerimize ve çiftçilerimize açacağız. Benzer projelerin özel teşebbüsün elinde yaygınlaşması için her türlü bilgi ve deneyim paylaşımını yapacağız.

50 AİLEYE İSTİHDAM
Projemizden ilk etapta 50 ailenin faydalanmasını için yol haritamızı çizeceğiz. İşletme modelini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden oluşturup projemizi sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlıyoruz. Viranşehir ilçemiz çok zengin kaynaklara sahip. Viranşehir'de girişimci ruha sahip insanları teşvik etmek amacıyla üretim bandı olan ve piyasada karşılık bulacak ürünler geliştirmek için çalışmalarımız ve arayışlarımız devam edecektir.”

BİHA

YORUM EKLE