Müze Eğitici Eğitimi Semineri Şanlıurfa’da gerçekleşti

Milli Eğitim Bakanlığı ile Ankara Üniversitesi arasındaki protokol gereği Müze Eğitici Eğitimi Semineri Türkiye geneli 200 öğretmenin katılımıyla Şanlıurfa’da gerçekleşti.

Müze Eğitici Eğitimi Semineri Şanlıurfa’da gerçekleşti
banner2

Türkiye geneli 200 öğretmenin katıldığı Müze Eğitici Eğitimi Semineri Şanlıurfa’da Arkeoloji Müzesi, Mozaik Müzesi’nde çeşitli etkinlikler düzenlenerek gerçekleşti. Bugün de Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde yapılan etkinlikte öğretmenler tiyatro gösterileri, resimler ile Şanlıurfa müzelerinde gördüklerini uygulamalı olarak seminerde yansıttı.

Müze eğitici eğitimi kapsamında Ankara Üniversitesi Disiplinler Arası Müze Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Çakır İlhan şunları kaydetti: “27 Ocak 2020 Pazartesi gününden itibaren Şanlıurfa’da hem il milli eğitim müdürlüğü hem de Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Ankara Üniversitesi Disiplinler Arası Müze Eğitimi Ana Bilim Dalı olarak öğretmenlere müzede eğitim konusunda eğitimcilerin eğitimini veriyoruz. Beş gündür buradayız, cuma günü ayrılacağız. Eğitimimizin amacı öğretmenlerin müzelerden, okul dışı ortamlardan yararlanarak acaba öğrencilerinin 21’inci yüzyıl becerilerini ve etkinliklerini nasıl geliştirebilecekleri konusunda onlara eğitim vermek. Bunu hem kuramsal hem de uygulamalı eğitim olarak yapıyoruz. Farklı yaklaşımlarımız var. Birinci yaklaşımımız müzenin eğitim ortamı olarak kullanılabilmesi için müzeyle işbirliği nasıl yapılabilir bu konuda öğretmenlere bilgiler veriliyor. Girişim durumlarına göre öğrencilerin ve katılımcıların nasıl bir çalışma yapmaları gerekir ne kadar süre müzede bulunmaları gerekir bunlarla ilgili çalışmamız. Burada 200 öğretmen hedeflenmişti ama yaklaşık 160 öğretmenle birlikte çalışıyoruz. Arkeoloji Müzesi’nde, Mozaik Müzesi’nde ve Göbeklitepe’de eğitimlerimizi sürdürdük.”
 


 

‘URFA ÇOK ETKİLEYİCİ MÜZELER BARINDIRIYOR’

“Urfa kendi insanlarıyla çok misafirperver çok kabul edici ve çok canlı, gerçekten geldiğimizden beri çok iyi ağırlanıyoruz” ifadelerini kullanan Dr. Müge Artar ise “Beş günlük süren bir müze eğitimi sürecinde 160 öğretmenle birlikte çalıştık. Çalışmalarımız önce kuramsal sonra uygulamalı bilgiler ile devam etti. Biraz öğrenme programları üzerinde tartışarak gittik. Bütün öğretmen arkadaşlar okullardaki öğrenmelere destek olarak yapılmış öğrenme ortamlarının nasıl geliştirilebileceğini ve müzelerin bu okul dışı öğrenme ortamlarında nasıl kullanılabileceğini tartıştık onlarla birlikte. Uygulamalı pratikleri ağır oldukçada eğlenceli etkinlikler yaptık. Müze eğitimi süreci gerçekten Urfa’da tabi ki, çok heyecanlı geçiyor. Urfa çok etkileyici müzeler barındırıyor. Arkeoloji Müzesi ve Mozaik Müzesi muhteşemdi. Arkadaşlar ile bütün günümüzü orada geçirdik. Bizim için Urfa hem çok heyecanlı hem de çok keyifli geçiyor. Çünkü Urfa kendi insanlarıyla çok misafirperver çok kabul edici ve çok canlı, gerçekten geldiğimizden beri çok iyi ağırlanıyoruz. Bütün insanları sokakta gördüğümüz bize milli eğitimde yardımcı olan tanıdığımız tanımadığımız herkes çok misafirperver.  Bu da galiba bu toprakların özelliğini yansıtıyor. Herkese çok teşekkür ediyoruz.”
 

‘ŞANLIURFA’NIN BİR MÜZE CENNETİ OLDUĞUNU GÖRDÜK’

“Düşüncelerini, hayallerini gerçek öğrenimi eğlenceli hale gelmesi içinde okul dışı eğitimleri oldukça önemsiyoruz” ifadelerine yer veren Öğretmen Çelebi Kalkan “Kayseri’den katılıyorum. Müze eğitici eğitimler eğitici olarak katıldım. 2023 eğitim vizyonumuz doğrultusunda okul dışı öğrenme ortamlarının önemini vizyon belgemizde uzun uzun dinledik. Burada da uygulamalı olarak bunları öğrenmek için geldik. Bakanlığımızın en büyük hedefi öğrencilerin en büyük hedefi öğrencilerin artık çift kanatlı yetiştirilmesiydi. Bilinçsel taraflarını önceleyip duygusal taraflarını ötelememekti. Bu doğrultuda müze eğitici eğitimlerinin çok önemli olduğunu geldiğimiz eğitim boyunca iyi bir şekilde içselleştirdik. Düşüncelerini, hayallerini gerçek öğrenimi eğlenceli hale gelmesi için de okul dışı eğitimleri oldukça önemsiyoruz. Bizi bir haftadır misafir eden Şanlıurfa İl Milli Eğitimi Müdürlüğüne çok teşekkür ediyoruz. Şanlıurfa gerçekten görülmeye değer. Şanlıurfa’nın bir müze cenneti olduğunu kendimiz görmüş olduk” dedi.
 


 

‘KURSUMUZ ÇOK VERİMLİ GEÇTİ’

Eğitici olarak katılan öğretmen Cem Kayhan de, “Niğde merkezden katılıyorum. Şanlıurfa Müze Eğitici Eğitim kursuna katıldık. Kursumuz çok verimli geçti. Arkadaşlarla birlik beraberlik ve dayanışma içerisinde bulunduk. Müze öncesi, müze sırası ve müze sonrası neler yapmamız gerektiğine dair hem teorik hem de uygulamalı olarak eğitimler aldık” diye konuştu.

BİHA

YORUM EKLE