HDP Urfa Kadın Meclisi: Katillere karşı biz kadınlar kazanacağız

HDP Kadın Meclisi, 18 yaşındaki genç kızın ölümüne neden olan Musa Orhan olayına ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, "Katillere, tecavüzcülere, eril düzene karşı biz kadınlar kazanacağız" dendi.

HDP Urfa Kadın Meclisi: Katillere karşı biz kadınlar kazanacağız
banner2

HDP Urfa İl Örgütü ve HDP Kadın Meclisi, Batman'daki olaya ilişkin basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamada, 18 yaşındaki genç kızın ölümüne  neden olan cinsel saldırı şüphelisi uzman çavuş Musa Orhan'a değinen Kadın Meclisi, mücadele vereceklerini kaydetti. 

İşte, yapılan açıklama: 

"Dün Batman’da Uzman Çavuş Musa Orhan’ın tecavüzü sonrası yaşamını yitiren İ.E için bir araya gelerek tüm engellemelere rağmen yürüdük.  #MusaOrhanTutuklansın dedik. Yürüyüşümüz tecavüzcüleri koruyan, aklayanlara karşı, Kürt kentlerinde her türlü suçu işleyen askeri, polisi cezasızlık zırhı ile ödüllendiren iktidara karşıydı.  Kadın cinayetlerine ve kadınlara yönelik şiddete ilişkin uygulanan cezasızlık politikalarıyla oluşturdukları ve her gün kadın kanıyla  beslenen bu  eli kanlı vahşi eril düzen yıkılmadan hiçbir kadın güvende değildir. 

İ.E.'yi ölüme götüren sürecin sorumlusu uzman çavuş Musa Orhan olduğu kadar, sosyal medyada ve alanlarda ses çıkmadan önce kılını kıpırdatmayan iktidar ve onun politikalarını güden mahkemeler ve diğer kurumlardır da. İktidara sesleniyoruz, siyasetçileri, gazetecileri, insan hakları aktivistlerini tutuklamak sizler için sıradanken, bir tecavüzcüyü tutuklamak için neden bu kadar çok düşünüyorsunuz?

 O cani  tecavüzcüyü tutuklamaya devletin eli varmıyor, biliyor ve görüyoruz. Bunun yerine tecavüz haberini yapan gazeteci tutuklanıyor. Bu ülkede adalet var deniliyor, halkın gözlerinin içine baka baka yalan söyleniyor. Katiller, tecavüzcüler, hırsızlar bir kapıdan alınıp diğer kapıdan serbest bırakılıyor. 

Bu böyle gitmez, gitmeyecek. Biz kadınlar haklarımız için, bir can daha eksilmemek için mücadele ediyoruz ve kazanacağız da. Katillere, tecavüzcülere, eril düzene karşı biz kadınlar kazanacağız."

BİHA

YORUM EKLE