Güven: Kadına yönelik şiddetle mücadele etmeye kararlıyız

AK Parti Şanlıurfa İl Kadın Kolları Başkanı Demet Saatçi Güven, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, büyük Türkiye hedeflerini kadın erkek omuz omuza gerçekleştireceklerini söyledi.

Güven: Kadına yönelik şiddetle mücadele etmeye kararlıyız
banner2

AK Parti Şanlıurfa İl Kadın Kolları Başkanı Demet Saatçi Güven, partinin il binasında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı, AK Parti MKYK Üyesi Vildan Polat, İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Karaçizmeli ve il teşkilatının bazı üyeleri hazır bulundu.

Tüm emekçi kadınların gününü kutlayan Güven, kadına yönelik şiddet ve kadın yoksulluğuyla mücadele edeceklerini, kadın haklarını koruyacağını kaydetti.

Güven, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Alın terinin, emeğin hakkını her daim koruyan bir medeniyetin mensubu olarak, kadınların alın terlerine saygılarımı sunuyorum. Bizim aslında 8 Mart’ta vereceğimiz en büyük mesaj: Büyük Türkiye hedefimizi kadın erkek omuz omuza gerçekleştireceğimizdir. Bu hayalimizi, beşeri sermayenin önemli bir parçası olan, fabrika işçisinden ev kadınlarına, beyaz yakalıdan mavi yakalıya, kırdan kente kadar tüm kadınların emeğiyle gerçekleştireceğiz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Parti olarak 2002’den bu yana hem temel insan hakları hem de beşeri sermayenin güçlendirilmesi perspektifiyle kadının eğitim, sağlık, istihdam, karar alma mekanizmalarına katılımı yönünde pek çok düzenleme yaptıklarını hatırlatan Güven, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Kadına yönelik şiddetle ve kadın yoksulluğuyla mücadele edeceğimizi topluma beyan ettik. Her seçimde de buna yeni hedefler ekledik. Anayasadaki eşitlik ilkesi, Türk Ceza Kanunu’nda töre ve namus cinayeti cezalarının artırılması, İş Kanunu’nda eşit işe eşit ücret düzenlemesi, doğum izinleri başta olmak üzere, aile ve iş yaşamı uyumlaştırmasına ilişkin düzenlemeler, engelli çocuğu olan anneye 5 yıl erken emeklilik imkânı ve benzeri birçok düzenleme AK Parti döneminde yapılmıştır. Böylelikle eşitlik başta olmak üzere kadının güçlendirilmesi yasal güvence altına almıştır.”

Kadına yönelik şiddetle de mücadele etmekte kararlı olduklarını kaydeden Güven, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Kadına yönelik şiddet gibi çok ağır konular, tek bir kanun ile tek bir metinle bir kalemde bitecek, sonuç alınacak konular değildir. Ama şunu apaçık söylüyoruz ki, bu konuda asla toleransımız yok. Bunu 2002 yılında daha ilk seçim beyannamemizde de ifade ettik. O gün bugündür kararlılığımızı ifade eden düzenlemeleri hayata geçiriyoruz. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Anayasa’da, TCK’da yaptığımız değişiklikler ve 6284 sayılı kanun ile kadına yönelik şiddet ile mücadelede önemli mesafeler aldık. Çalışmaları devam eden yeni düzenlemeyle de kararlılığımızı bir kez daha vurguluyoruz. İyi hal ve tutuklama şartlarını yeniden düzenliyor ve kadına yönelik şiddetin cezalarını artırıyoruz. Son olarak, biz AK Parti olarak büyük ve güçlü Türkiye idealimiz için çalışıyoruz. Kadın-erkek omuz omuza Büyük Türkiye’yi inşa edeceğimize inancımız tamdır”.

 

BİHA

 


YORUM EKLE