Bakan Nebati Şanlıurfa'ya geliyor! Tarımsal sorunlar iletilecek

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, sulama fiyatlarının fahiş şekilde yükselmesi başta olmak üzere çiftçilerin tarımsal sorunlarını bu ay Urfa’ya gelmesi beklenen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye iletecek.

Bakan Nebati Şanlıurfa'ya geliyor! Tarımsal sorunlar iletilecek
banner1

ŞANLIURFA -Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, Şanlıurfa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Hikmet İpar ve diğer oda başkanları, sulama fiyatların yüksek olması ve çiftçilerin yaşadıkları sorunları istişare etmek amacıyla Devlet Su İşleri(DSİ) 15. Bölge Müdürü Mahmut Berber ile görüştü.

Görüşme sonrası başkanlar müdürlük önünde basına açıklamada bulundu.

Şanlıurfa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Hikmet İpar, tarımsal arazide sulama fiyatlarının yüksek olmasına tepki gösterdi.


İPAR: “ÇİFTÇİLERİMİZİ ZORA SOKUYOR”

Çiftçilerin tarımsal sulama fiyatlarının artmasıyla tarım sektörünün olumsuz yönde etkileyebileceğine vurgu yapan İpar, “Oda başkanı arkadaşlarımızla DSİ Bölge Müdürlüğümüzü ziyaret ettik. Taleplerimizi başkanımıza ilettik. Sulama birliklerimizde değişik fiyatlar uygulanmakta. Sulama fiyatları yüksek olması çiftçilerimizi zora sokmakta. Cumhurbaşkanımız pandemi döneminde ‘çiftçilerimiz ekilmedik bir yer bırakmasın’ demişti. Dönemin bakanı da ‘çiftçilere destek vermeye hazırız’ ifadesini kullanmıştı. Elektrik fiyatları çok yükseldi. Buna paralel olarak sulama birliklerin fiyatları da yükseldi. Biz elektrik konusunda özellikle bir adım atılmasını talep ediyoruz” dedi.


“TARIMSAL SULAMA FİYATLARININ İNDİRİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

Hikmet İpar, çiftçileri tarlaya küstürmemek için devletin adım atması gerektiğini belirterek, elektrikte KDV’nin yüzde 8’e düşmesinin kendilerini tatmin etmediğini kaydetti. İpar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çiftçilerimiz mazot, gübre ve ilaç alırken KDV ödüyor. Çiftçilerimiz mal sattığı zaman da KDV’nin yanında bir de stopaj ödüyor. Biz alırken de devlete vergi ödüyoruz, satarken de devlete vergi ödüyoruz. Tarımsal sulamada enerji fiyatlarının devlet tarafından sübvanse edilip yüzde 50’ye kadar düşürülmesi gerekiyor ancak bu şartlarda çiftçilerimizi tarlada tutabiliriz. Gıdanın bu kadar önemli olduğu bir dönemde, çiftçinin ayakta tutulması için devletin kesinlikle bu destekleri vermesi lazım. Aksi taktirde çiftçilerimizi tarlaya küstürmüş olacağız. Çiftçilerimiz ekmek istiyor, üretim istiyor. DSİ’den talebimiz, tarımsal sulama fiyatlarının indirilmesidir.”


EYYÜPOĞLU: BAKANIMIZDAN UMUTLUYUZ

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu da Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin ilerleyen haftalarda Urfa’ya geleceğini kaydetti. Eyyüpoğlu, çiftçilerin tüm sorunlarını Bakan Nebati’ye ileteceklerini söyledi.

“Daha önce tank, top, tüfek diyorduk. Şimdide dünyanın en büyük silahı gıdadır” diyen Eyyüpoğlu,  tarımsal sulama fiyatlarının 500 TL’den bin 500 TL’ye çıkarılmasını kesinlikle kabul etmediklerini ifade etti. Eyyüpoğlu, “Fiyatlar bin 500 TL olunca yaklaşık 3 milyon dönüm gibi bir alanımızı ekemeyiz, çünkü mazot, gübre, ilaç fiyatları yüzde 100 arttı. Sulama fiyatları da yüzde 100 artarsa arazileri sulama yapamayız. Bakanımız Nureddin Nebati Urfa’ya gelecek. İşten anlayan bir bakanımız atandı, ondan da umutluyuz. Sorunları istişare ederek çözeceğiz” diye konuştu.

Sinan ÖZDEMİR / BİHA

 YORUM EKLE