Şanlıurfa’da sağlıkçılar pandeminin ikinci yılını değerlendirdi

Şanlıurfa’da sağlık emek ve meslek örgütleri, pandeminin ikinci yılını değerlendirdikleri basın açıklamasında, Türkiye'de ilk Kovid-19 vakasının açıklandığı 11 Mart 2020'den beri 'salgının değil algının' yönetildiğini ileri sürdü.

Şanlıurfa’da sağlıkçılar pandeminin ikinci yılını değerlendirdi
banner2

Şanlıurfa Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Şanlıurfa Şubesi ve Şanlıurfa Diş Hekimleri Derneği, ikinci yılını geride bırakan pandemiyi Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde düzenledikleri basın açıklamasıyla değerlendirdi. Çok sayıda sağlık çalışanı ve hekimin de destek verdiği etkinlikte açıklamayı Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Doktor Osman Yüksekyayla yaptı.

Yüksekyayla, ülkede ilk Kovid-19 vakasının 11 Mart 2020’de görüldüğünü hatırlatarak, “14,5 milyon vakayla dünyada dokuzuncu sırada yer alan Türkiye salgını en ağır yaşayan ülkelerden” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı resmi rakamlara göre bile vefat sayısının 95 binin üzerinde olduğunu belirten Yüksekyayla, gerçek rakamların 250 binin üzerinde olduğunu ileri sürdü. Yüksekyayla, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Salgın değil algı yönetimine çalışıldı, salgından ‘başarı hikayesi’ çıkarıp siyasi rant hedefiyle politikalar üretildi. Salgının başlarında maske sıkıntısı yaşanırken, devamında aşılar vatandaşlarla zamanında buluşturulamadığı gibi aşı tereddüdüne neden olacak söylemler ile aşı karşıtlığının da önü açıldı. İlk günden beri gerçekleri gizleyen ve çarpıtan, yanlış yürütülen sağlık politikaları hayata geçirildi. Eksik, yanlış, tutarsız salgın yönetimi hayatları karatmaya devam etti. Alınmayan önlemler, uygulanmayan tedbirler ve bilim insanlarının, meslek örgütlerinin, uzmanlık derneklerinin, sağlık emek örgütlerinin uyarılarına kulak tıkandı. Sorumluları biliyoruz! Biliyoruz ve unutmuyoruz. Unutmuyoruz ve affetmiyoruz!”.

BİHA

 

 


YORUM EKLE