Şanlıurfa’da Okullar Açılacak Mı?

Koronavirüs vaka artış hızı en yüksek illerden birisi de Şanlıurfa. Bu şartlar altında Şanlıurfa’da okulların açılıp açılmayacağı merak ediliyor. Karar önümüzdeki Salı günü verilecek.

Şanlıurfa’da Okullar Açılacak Mı?
banner1

Son günlerde okulların açılıp açılmayacağı merak konusu oldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların 31 Ağustos 2020 tarihinde açılacağını dile getirmişti. Ancak Şanlıurfa da koronavirüs vaka sayısı yüksek olduğu için okullar açılmayabilir.

Bakan Selçuk, okulların açılışıyla ilgili kararın veriler göz önünde bulundurularak alınacağını belirtti. Selçuk, ‘’31 Ağustos’ta açılacak dediğimizde bunu temenni ediyoruz. Şartlar oluşursa o tarihte açacağız’’ dedi.

Şanlıurfa ile birlikte vakan artış hızının yüksek olduğu illerde okulların açılmaması gündeme geldi. Edinilen bilgilere göre; okulların açılışı için özel okullarda 15-17 Ağustos'ta, devlet okullarında 31 Ağustos tarihi tüm Türkiye için bir açılış günü olarak beklenilmemeli. Okullar her ilde hatta ilçede farklı bir takvimde açılabilir. Yetki konusunda tüm yetki yaklaşık 2 ay önce illerde valiliklere ve sağlık kurullarına verildi.

Sözcü'den Sultan Uçar'ın haberine göre, ilk ve orta dereceli okulların 31 Ağustos'ta açılışıyla ilgili genelge gönderilse de koronavirüsün seyrine göre esnek hareket edilmesi gerektiği ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu kararları işaret ediliyor.

5 İlde Açılmayabilir

Vaka artışı yüksek iller; Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa, Konya ve Ankara'da özel ve devlet okullarının fiili olarak eğitim/öğretime açılmaması ağır basıyor.

Ancak İstanbul'un kapsam dışı olması sadece özel okullarda açılışın ay sonuna kadar ertelenmesine kesin gözüyle bakılıyor. Son kararı MEB'in vermesinin talep edileceği öğrenildi. Okulların açılışında 2020/2021 eğitim-öğretim yılında pandemi koşulları nedeniyle aynı anda milyonlarca öğrencinin sokaklara çıkarılması gibi bir durum beklenmiyor.

HABERLER.COM

YORUM EKLE