Bakan Selçuk’tan Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

Okullarda yüz yüze eğitimin kapsamının genişletilmesinin ardından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuyla ilgili açıklama yaptı. ‘’İnşallah önümüzdeki hafta tüm ilkokul öğrencilerimizi, ortaokul 8’inci sınıf ve 12’nci sınıflardaki öğrencilerimizi, özel eğitim alanındaki öğrencilerimizi hep birlikte karşılayacağız’’ dedi.

Bakan Selçuk’tan Yüz Yüze Eğitim Açıklaması
banner2

Bakanlar Kurulu’nda okullarda yüz yüze eğitimin kapsamının genişletilmesiyle ilgili bir karar alındı. Alınan kararın ardından Bakan Ziya Selçuk, kameraların karşısına geçerek yüz yüze eğitimin detaylarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Buna göre haftada iki gün eğitim olacak ve istemeyen veli çocuğunu okula göndermeyecek.

Bakan Selçuk, okullarda yüz yüze eğitime aşamalı olarak geçildiğini belirterek, ‘’İlkokulda 1, 2, 3 ve 4'üncü sınıflarda, ortaokul 8'inci sınıf, lise hazırlık ve 12'nci sınıflarımızla, köy okullarımızın tüm kademelerinde ve özel gereksinimli öğrencilerimizin tüm kademe ve sınıf düzeylerinde yüz yüze eğitime başlayacak olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Temennimiz tüm öğrencilerimizle yüz yüze eğitime sağlıkla, güvenle başlayabilmek, onlara da güzel haberi en kısa sürede verebilmek’’ şeklinde konuştu.

Veli Rızası Önemli

Bakan Selçuk, veli rızasının önemli olduğunu, isteyen velinin çocuğunu okula göndereceğini, istemeyen velinin göndermeyeceğini belirterek; ‘’Teknik ayrıntıları bu hafta içerisinde sizlerle paylaşacağız. Daha önce veli rızası önemli demiştik. Yine istemeyen velilerimiz çocuklarını okula göndermeyecek. Okullarda yoklama alınmayacak. Devamsızlık sorun olmayacak. Velisi tarafından okula gönderilmeyen öğrenci uzaktan eğitime devam edecek’’ ifadelerini kullandı.

Haftada 2 Gün Okul

Gerekli önlemlerin alınarak haftada iki gün yüz yüze eğitim yapılacağını dile getiren Selçuk, şöyle konuştu:

‘’12 Ekim Pazartesi günü uzaktan ve yüz yüze eğitim bir arada ilerleyecek. Yüz yüze eğitim için gruplara ayrılacak, öğrencilerin sayısı azaltılacak, ders süresi kısaltılacak. Öğrenciler haftanın 2 günü okulda olacak.’’

Tablet Dağıtımı

Öğrencilere dağıtılacak tablet konusuna da değinen Selçuk, tabletlerin dağıtımına önümüzdeki hafta başlanacağını söyledi.

Selçuk, ‘’Öğrencilere 500 bin tablet ulaştırılacak. Hazırlamış olduğumuz bir strateji göre önümüzdeki haftadan itibaren dağıtılmaya başlayacak. İhtiyaç sahibi öğrenciler arasından ailesinin gelir düzeyi, eğitim çağındaki kardeş sayısı, yüz yüze eğitime devam etme durumu gibi kriterler belirledik. Cihazların dağıtım süreci milli eğitim müdürlükleri tarafından koordine edilecek, okullar tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılacak’’ açıklamasını yaptı.

KARAR

YORUM EKLE