‘Tarım Politikalarında Sıcaklık Artışı Göz Önünde Bulundurulmalı’

Tarım ve Orman Bakanlığı, ‘’İklim Değişikliği ve Tarım’’ raporunu yayımladı. Raporda tarım politikaları belirlenirken 2-3 derecelik sıcaklık artışının göz önünde bulundurulması gerektiği belirtildi.

‘Tarım Politikalarında Sıcaklık Artışı Göz Önünde Bulundurulmalı’
banner1

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Tarımsal Çevre ve Doğal Kaynakları Koruma Dairesi Başkanlığı, iklim değişikliğinin tarıma olası etkilerinin yer aldığı ‘’İklim Değişikliği ve Tarım’’ raporunu yayımladı. Raporda tarım politikalarının sıcaklık, nem, rüzgar, yağış gibi etkenlere göre belirlenmesi gerektiği ifade edildi.

Raporda, ‘’Türkiye için önümüzdeki 10-20 sene tarım politikalarının 2-3 derece sıcaklık artışı ve bu artışın iklim üzerindeki etkileri ele alınmalı, politika planları bu çerçevede yapılmalı’’ denildi.

Rapora göre sıcaklık artışları verim düşüklüğüne, bu da milli gelirde bir azalmaya neden olacak. Buna göre 2030-2039 yılları arasında ortalama verim kayıpları yüzde 6-7 iken 2040-2049 arasında verim kayıpları yüzde 8-9 olacak. Bu durum sonucunda tarımsal hasılada azalma meydana gelecek.

Raporda; ‘’Küresel ortalama sıcaklıktaki her bir santigrat derece artışın, küresel ortalama arazi verimlerini buğdayda yüzde 6, mısırda yüzde 7,4, pirinçte yüzde 3,2 ve soya fasulyesinde yüzde 3,1 azaltacağı öngörülmektedir’’ denildi.

YORUM EKLE