Corona’nın Başarılı Ülkesi Tayvan!

Corona’nın Başarılı Ülkesi Tayvan!
banner2

Dünya genelinde Corona Virüsü hala daha gündemdeki yerini koruyor. Hatta önemini uzun bir süre kaybettirmeyerek adından uzunca bir süre bahsettireceğe benziyor. Zira her gün haberlerde dünyanın değişik yerlerinde sayısız insanın yaşamını yitirdiğine şahit oluyoruz.

Alman Der Tages Spiegel’de yayınlanan bir makaleye göre Tayvan, Çin’e yakın olduğu için her yıl 1 milyon insanın düzenli seyahat etmesine ve Çin’den her yıl 3 milyon turistin Tayvan’a gitmesine rağmen, ayrıca toplu taşımanın düzenli kullanılmasına rağmen 5 Mart itibarıyla Corona’dan sadece 1 kişi hayatını kaybetti.

Çin’e yakın olmasına ve Çin’den pek çok insanın Tayvan’ı ziyaret etmesine rağmen sadece Corona’ya karşı dünyada en başarılı ülke olduğu söylenebilir.

Peki Tayvan Niçin Başarılı?

Sars Virüsü Tayvan için bir deneyim oldu. Tayvan 2003 yılında Sars Virüsünden çok kötü etkilendi ve o zamandan beri çalışmalar yapıldı. Daha Corona Virüsü’nün adı bile koyulamamışken Çin’deki söylentilerden hareketle önlemler alındı.

Tayvan ilk iş olarak yurtdışından dönen herkesi taramadan geçirdi. Yapılan soğuk algınlığı ve grip testlerinde sonuçlar pozitif olanlar değil testlerde hiçbir bulguya rastlanmayanlar karantinaya alındı. Ayrıca halka maske satışı Virüs’ün yayılma hızını artıracağından maske satışı kısıtlanarak yurt dışına maske satışı ise yasaklandı. Böylece hastanelerde oluşabilecek maske sıkıntısının önüne geçildi.

Der Tages Spiegel’den edinilen bilgiye göre Tayvan’da  Virüsün son derece başarılı bir şekilde tutulmasına önemli katkıda bulunan nesnel veriler mevcut. Üç ABD’li araştırmacı ve Tayvan’da çalışan bir araştırmacıdan oluşan ekip elde edilen verileri Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde yayınlıyor.

5 Mart itibariyle sadece 1 ölüm meydana geldi. Toplamda 42 vaka mevcut olup hastalardan sağlığına kavuşanlar oldu. Hiçbir doktor tedavi sırasında virüs kapmadı.

Tayvan Virüste Bu Denli Başarılıyken Dünyada Neden Çok Yaygın?

Çin, Tayvan’ı kendi parçası olarak görüyor ve ayrı bir devlet olarak kabul etmiyor. Bu nedenle Tayvan tüm uluslararası kuruluşların dışında kalıyor.

Dünya Sağlık Örgütü de Tayvan’ı Çin’in bir parçası olarak görüyor. Ülkeye yapılacak her türlü yardımın Çin’in onayına sunulması gerekiyor. Bundan dolayı Tayvan’ın uluslararası yardım önlemlerine erişimi engellendi.

Tayvanlı uzmanlar şimdiye kadar sadece Cenevre’de bir foruma uzaktan katılarak virüsle ilgili bilgi verebildi.

YORUM EKLE

banner99