Covid-19, Küreselleşme Tanımını Değiştirebilir

Alman Die Welt gazetesi, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sonrası dünyadaki şirketlerin neredeyse yarısının tedarikçilerini değiştireceğini ve bunun ‘küreselleşmenin bilinen şeklinin sona ermesine’ yol açacağını yazdı.

Covid-19, Küreselleşme Tanımını Değiştirebilir
banner1

Gazetenin danışmanlık hizmetleri veren EY’nin dünya genelinde gerçekleştirdiği anket sonuçlarına dayandırdığı haberde salgın sonrası dünyadaki şirketlerin neredeyse yarısının tedarikçilerini değiştireceği ve bunun ‘küreselleşmenin bilinen şeklinin sona ermesine’ yol açacağı ifade edildi.

Bunun en belirgin örneğinin koruyucu maskeler olduğu belirtilen yazıda, bu alanda neredeyse tüm dünyanın Çin’e bağlı olduğu bu nedenle birçok politikacı ve ekonomistin mevcut durumu değiştirmeye yönelik adımlar attığı kaydedildi.

Birçok şirketin tedarik şemalarını değiştirmeye başladığına dikkat çeken gazete, bu durumun tıp alanında olduğu gibi nerdeyse diğer tüm sektörler için geçerli olduğunu vurguladı.

Yazarlar, bu adımların bir sonucu olarak küreselleşmeden kısmi bir uzaklaşma olacağını bunun da enflasyonun artmasına neden olacağını öngördü.

Die Welt, söz konusu senaryonun düzeltilebilmesi için üreticilerin otomasyonu daha aktif bir şekilde uygulaması gerektiğini savundu.

Sputniknews

YORUM EKLE

banner99