Suriyeli işçi çalıştıranlar dikkat!

Yabancı uyruklu işçinin çalışma izni olmadan çalıştırılması durumunda hem işçiye hem de işverene yüklü miktarda para cezası uygulanıyor. İşte 2019 itibariyle zamlanan o cezalar!

Suriyeli işçi çalıştıranlar dikkat!
banner2

6735 Sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu 23. maddesi gereğince, yabancıuyruklu kileri çalışma izinleri olmadan çalıştıranlara idari para cezası uygulanmaktadır. Bu cezalar hem işçi hem de işverenlere kesilir.

2019 YILI YABANCI UYRUKLU KAÇA İŞÇİ ÇALIŞTIRMA CEZASI!

Yabancı uyruklu işçilerin kaçak çalışması veya çalıştırılması durumunda kesilecek cezalar 2019 yılı ile birlikte zamlandı. Özellikle ŞanlıurfagibiSuriyeli nüfusun yoğun olduğu yerlerde bu şekilde işçi çalıştıranları büyük cezalar bekliyor.

Bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeden yabancı çalıştıran işverene ve bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeden çalışan yabancı uyruklu işçiye; 587 TL para cezası kesilir.

Çalışma izni olmaksızın bir işverene bağlı olarak çalışan yabancıya 3527 TL, çalışma izni olmaksızın bağımsız çalışan yabancıya 7057 TL ceza uygulanır.

Çalışma izni olmaksızın yabancı çalıştıran işverene veya işveren vekiline her bir yabancı için 8821 TL idari para cezası kesilir. Ayrıca, çalışma izni bulunmadan çalıştığı tespit edilen yabancılar sınır dışı edilmek üzere İçişleri Bakanlığına bildirilir. İşveren, çalışma izni bulunmayan yabancının ve varsa eş ve çocuklarının konaklama giderlerini, ülkelerine dönmeleri için gerekli masrafları ve gerektiğinde sağlık harcamalarını karşılamak zorundadır.

(gazetevatan)

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2019, 01:04
YORUM EKLE

banner99