Çiftçi, son toplantıda yine 'trambüs' dedi!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, son meclis toplantısında kentte aylardır tartışma konusu olan 'trambüs'e değinerek, "Trambüs projesinin alt yapısı, fizibilitesi ve teknik tüm çalışmaları tamamlandı. Kurdan dolayı bayağı bir zarar ediyordu, bakanlık feshetme veya ek süre isteme yetkisi verdi. Yapılan görüşmeler neticesinde süre uzatımı kullanılacağını ve dolayısıyla Mayıs ayında trambüslerin teslim edileceğini belirtmek isterim" dedi.

Çiftçi, son toplantıda yine 'trambüs' dedi!
banner2

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Mart ayı meclis toplantılarının ilk birleşimi bugün gerçekleşti.

Toplantı, Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi başkanlığında yapıldı. Toplantıda açılış ve yoklamanın ardından Çiftçi, veda konuşmasını yaptı.

ÇİFTÇİ: HER KARARIN ARKASINDA DURDUK

Belediye başkanlığı yaptığı dönemde başarılı projelere imza attıklarını kaydeden Çiftçi, "Meclis üyeliğine aday olan arkadaşlarıma hayırlı olsun diyorum. Sizinle çalışmış olduğum süreç boyunca, kamuoyuyla da çalışmayı uygun görüyorum. Meclisimiz her kararda arkasında durdu. Hibe yönettiğimiz de onayları verdi. Ulaşım açısında köprülü kavşaklardan trambüs projesine kadar çalıştık. İlçelerimizde katı atıkların enerjiye dönüştürülmesi noktasında tüm istasyonların kararı meclisimde verildi. Kredi istediğimizde kredi aldık" diye konuştu.

'TRAMBÜSLER MAYIS'TA TESLİM EDİLECEK!'

Aylardır kentte tartışma konusu olan trambüs ile ilgili tekrar bir açıklama yapan Çiftçi, "Trambüs projesinin alt yapısı, fizbilitesi ve teknik tüm çalışmaları tamamlandı. Trambüslerin üretimi noktasında tüm çalışmalar yapıldı. Parçaların, ülkemizin son ekonomik durumundan dolayı özellikle kurun yüksek olduğu dönemde yüklenici firma tarafından durduruldu. Bakanlık, yüklenici firma ile görüşme yaptı. Kurdan dolayı bayağı bir zarar ediyordu, bakanlık feshetme veya ek süre isteme yetkisi verdi. Firmamız Bozan Kaya, yerli ürettim ama yabancı Alman ortağı olan bir üretim gerçekleştiriyor. Yapılan görüşmeler ve yazışmalar neticesinde süre uzatımı kullanılacağını ve dolayısıyla Mayıs ayında trambüslerin teslim edileceğini ve şu an üretimleri gerçekleşti. Devletin verdiği ek süreyi kullandık, hükümetimiz verdi, bakanlık verdi. İşin gerçeği budur" diyerek sözlerine son verdi.

Çiftçi'nin konuşmasının ardından söz alan bazı meclis üyeleri, başkanlık döneminde yaptığı çalışmalardan dolayı Çiftçi'ye teşekkürlerini iletti.

KAYTAN: URFA'NIN GELECEK 50 YILINA...

Mecliste verilen kararlarla ilklere imza attıklarını kaydeden Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ahmet Kaytan, "Bugünkü son meclisimiz, meclis üyelerimizin biraz daha gerçekçi davranmalarına vesile olmuş. Herkes birbirini seviyor, bugün bir başka sevgi içerisinde gördüm. Bu son derece mutluluk verici. Ben bu dönemin belediye büyükşehir belediyesinde 33 yıl hizmet vermiş biri olarak, yakından takip eden biri olarak söylüyorum. Kesinlikle bu büyükşehir meclisi Urfa’nın gelecek 50 yılına etki edecek iş ve işlemlere imza atmıştır. Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ve Nihat Çiftçi olmak üzere tüm merkez ilçe ve diğer ilçeler başkanlarımızın her birinin hayırla yad edeceğinden hiç şüphem yok" ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Nihat Kılıç ise, meclise gelen konuları Şanlıurfa'nın menfaati doğrultusunda kabul ettiklerini söyledi.

DEMİRKOL: KIRSALDA ÇOK FAYDALI OLDUK

Belediye meclis toplantılarında ilçe geneline faydalı kararlar verdiklerini belirten Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, "2014 yılında başladığımız görev döneminin son  meclisini gerçekleştirmiş oluyoruz. 2014 yılında beraber başladık. Hamdolsun 5 senenin sonunda yine birlikteyiz. Başladığımızdan bu yana 6 seçim geçirdik ve halkla birlikte birbirimize destek olduk. Kırsalda belediyeyle işi olmayan vatandaşlarımız belediyeyle tanıştılar. Bize verilen dilekçeleri gündeme aldık, kırsalda çok faydalı olduk" sözlerini kullandı.

Konuşmaların ardından, mecliste gündeme alınan konular görüşüldü. Meclise sunulan; ŞUSKİ Genel Müdürlüğüne hibe projesi başvurusu için yetki verme kararı, meclis üyelerinin oy çokluğu ile kabul edildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2019, 01:04
YORUM EKLE