Urfa’nın ilçesinde GES projesi yapılıyor

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından Akçakale ilçesinde 20 bin metrekarelik alana GES projesi kurulum çalışmalarını tamamladı.

Urfa’nın ilçesinde GES projesi yapılıyor
banner2

ŞUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından Akçakale ilçesinde 20 bin metrekarelik alanda kurulum çalışmaları tamamlanan ve kısa bir süre sonra hizmete girecek olan GES (Güneş Enerji Sistemi) santralinde üretilecek güç saate 1.188 kWe/h olurken, yılda toplam 1.947.000 kWe/h üretim sağlanacak. Türkiye'de yenilenebilir enerji üretiminde her gün yeni yatırımlar yapılırken, güneşi en fazla alan kentlerden Şanlıurfa'da da enerji yatırımları yapılarak tasarruf anlamında büyük ölçüde yol kat ediyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğünce ihalesi gerçekleştirilen ve yüzde 85 oranında Avrupa Birliği hibesi, yüzde 15 oranında ŞUSKİ Genel Müdürlüğü öz kaynaklarının kullanılacağı güneş enerjisi ile enerji üretimi gerçekleştirecek tesisin toplam yatırım bedeli ise 5 milyon TL olacak şekilde hizmet verecek.

ÇEVRE DOSTU PROJE

ŞUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından kurulan santralde üretilecek güç 1.188 kWe/h (kilowatt/saat) olup yılda toplam 1.947.000 kWe/h üretim sağlanacak. Tahmini 750 hanenin elektrik enerjisini karşılayacak büyüklükteki projede üretilecek enerji, ilçede mevcut bulunan dağıtım hatlarına verilecek. Yenilenebilir güneş enerjisi kaynağından üretilecek elektrik sayesinde, yılda 885 bin kilogram karbondioksit salımı azaltılmış olacak. Yapım çalışmalarına başlanılan bu proje ile ŞUSKİ Genel Müdürlüğü, yılda yaklaşık 1 milyon TL kazanç sağlayacak.

BİHA

YORUM EKLE