Urfa'daki sorunlar, Bakan Pakdemirli ve TOBB’a iletildi

Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, TOBB’un düzenlediği online toplantıda, çiftçiler ve kentle ilgili sorunları iletti.

Urfa'daki sorunlar, Bakan Pakdemirli ve TOBB’a iletildi
banner1

Şanlıurfa Ticaret Borsası (ŞUTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yönetiminde video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda borsa üyelerinin ve Şanlıurfa’nın sorunlarına çözüm aradı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katıldığı toplantıda 365 Oda ve Borsa Başkanı hazır bulundu.

Düzenlenecek toplantı öncesi Kaya, gündeme alınmasını elzem gördüğü maddeleri rapor halinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’yle paylaştı. Raporda; 21 ilde uygulanan “Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi” program kapsamının Şanlıurfa’yı da içine alacak şekilde genişletilmesi, destekleme ödemelerinin erken tarihlere alınması ve kentte etkili olan dolu yağışı sonucu üretimlerinin büyük çoğunluğunu kaybeden çiftçilerin mağduriyetinin giderilmesi noktasında söz konusu yerleşimlerin afet bölgesi ilan edilmesi gerektiği vurgulandı.

M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun açılış konuşmasının ardından söz alan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, salgın döneminde alınan tedbirleri ve gerçekleştirilen yatırımları anlattı.

Toplantı esnasında söz alan Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, toplantı öncesi iletilen rapora ek olarak; hububat desteklemelerinin müstahsil makbuzlarının teslim alındıktan sonra en geç 1 ay içerisinde ödenmesi gerektiğini dile getirdi. Konuşma sırasında stok affının yinelenmesi gerektiği belirtildi. Kaya sözlerine son verirken, doludan zarar gören üreticileri yeniden hatırlattı ve Bakan Pakdemirli’yi Ticaret Borsası’nın misafiri olarak Urfa’ya davet etti.

Bakan Pakdemirli ise Şanlıurfa’yı yeniden ziyaret etmek için çok istekli olduğunu dile getirerek tüm taleplere cevap verilmeye çalışılacağını; desteklemelerin erken ödenmesi hususunu gündeme alacaklarını ve stok affı ile ilgili de talebin Maliye Bakanlığına iletileceğini belirtti.  

BİHA

YORUM EKLE

Destekten TR

Destekten TR