Urfa'da bir kitapevi daha kapanıyor!

ÖZEL HABER | Pandemi döneminde satışların internete kaydığı kitap sektöründe yeni ve ikinci el kitap satan sahafları şimdi de ekonomik kriz vurdu. Temel ihtiyaç giderlerinin artmasından dolayı vatandaşlar kitap almayı arka plana iterken, kitap okumada ülke genelinde son sıralarda yer alan Şanlıurfa’da bir kitapevi daha masraflarını çıkartamadığı için kapanma kararı aldı. Birçok gencin ve öğrencinin yetişmesine vesile olan 25 yıllık Nazım Kitapevi kapanıyor.

Urfa'da bir kitapevi daha kapanıyor!
banner1

ŞANLIURFA – Pandemi döneminde kitap satışlarının internete kaymasıyla yeni ve ikinci el kitap satan esnaflar bu durumdan ekonomik anlamda olumsuz etkilenmişti. Kısıtlamaların kaldırılması ve okulların açılmasına rağmen sahaflar ve kitapçılar bu kez de ekonomik krizden etkilendi. Temel ihtiyaç giderlerinin artmasından dolayı kitaplar, vatandaşların ihtiyaç sıralamasında son sıralarda yer alıyor.İllerin kitap okuma oranında son sıralarda yer alan Şanlıurfa’da da birçok sahaf ve kitapevi ekonomik zorluklardan derinden etkilenmiş durumda. Dükkanlarının elektrik, doğal gaz ve kira masraflarını dahi çıkartmakta güçlük çeken kitapçılar, bir bir kepenk kapatıyor. Kapanma kararı alan son kitapçı da Nazım Kitapevi.

Bizim Haber  Ajansı'na konuşan Nazım Kitapevi yetkililerinden Salih Mir Atıcı, özellikle son iki yıldır, para kazanmanın ötesinde dükkanın masraflarını dahi çıkartamadıklarını söyledi.

 

Çeyrek asırlık işlerini ekonomik zorlukların gölgesinde bırakacaklarını ifade eden Atıcı, “Zaten bir sahaf çok büyük paralar kazanmıyor. Bu yüzden 2-3 katına çıkan kira fiyatlarını karşılaması çok zor. Şanlıurfa 2,5-3 milyona yakın nüfusu olan bir şehir. Öğrencisi çok olan bir şehir ama okuma kültürünün olmadığı için kitap okuma alışkanlığı yok. Bu yüzden kitaba da talep olmuyor. Burada zararına bir satış olmasına rağmen ilgi yok” dedi.  

ATICI: İSTERDİK Kİ SAHAFLAR VE KİTAPEVLERİ AYAKTA KALSIN

“Bir şehir, bir ülke için en büyük kayıp kitapçıların, sahafların kapanmasıdır” diyen Atıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özelikle son iki yılda kağıt ve kitap fiyatlarının artması nedeniyle birçok sahaf kapanmaya gidiyor. Bu çok üzücü… İsterdik ki sahaflar ve kitapevleri ayakta kalsın. Bugünü ve yarını yaşanabilir kılsın. Kitap fiyatlarının artması, sahaflara ve kitapçılara gereken desteğin verilmemesi nedeniyle maalesef kapanıyor.”

 

“KİTABA BÜTÇE AYRILAMIYOR”

Kentte okuma kültürünün olmamasının kitaplara talebin az olmasında etken olduğunu vurgulayan Atıcı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İkinci el kitaplar şu anda çok uygun, 5 TL ila 15 TL arası değişiyor. Kitapevi ve sahaf olarak yeri geldiğinde bedava kitap verdik. Yeri geldiğinde 1 TL’ye,  50 kuruşa kitap sattık. İnsanlar okusun diye. Şu anda burada bulunan bütün kitaplar zararına satılıyor. Yine de o gerekli ilgi gösterilmiyor. Sadece okumamak değil ekonomik kriz de kitapçıların kapanmasında etkili oldu. Bir öğrencinin aldığı burs, hayat pahalığı ve diğer şartlar göz önüne alındığı zaman kitaba pek fazla para ayrılmıyor. İmkanı olanlar da bir okuma kültürünün olmamasından kaynaklı kitap almıyor. Hem ekonomik kriz hem de kitap okuma kültürünün olamaması bu işi tarihselleştiriyor. Sahaflar ve kitapevleri kapanmaya gidiyor.”

“URFA’DA SON BİR AY İÇERİSİNDE 2 SAHAF KEPENK KAPATTI”

Atıcı, Şanlıurfa’da sahafların ve kitapevlerinin teker teker kapattığını belirterek, internetten satış yapanların da kapanma sürecine girdiğini kaydetti. Atıcı, “Urfa’nın en büyük kitapçılarından biri olan bu sahaf ve kitapevi de kapatıyor. 25 yıldır insanlara Urfa’da hizmet veriyoruz. Birçok gencin ve öğrencinin yetişmesine vesile olan kitapevi kapanıyor. İnsanların ilgisizliği ve ekonomik kriz maalesef sahafı kapanmaya götürdü. Bana göre bir şehrin, bölgenin en önemli esnafı kitapçılar ve sahaflardır. Bunların kapanması hem gençler hem de çocuklar adına çok üzücüdür. Kitapçısı olmayan bir şehir maalesef birçok noktada eksik kalmıştır. Bizim tek isteğimiz bu işe gönül vermiş insanlara destek verilmesi, kapanmaların önüne geçilmesidir” diye konuştu.

BİHA- ÖZEL HABER- ASUDE ARTAN- MUSTAFA EKİNCİ


YORUM EKLE

banner99