Özaslan: Ankara Şanlıurfa'ya haksızlık yapıyor

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Özaslan, Ankara'dan Şanlıurfa'ya gönderilen bütçenin kent nüfusuna göre yetersiz olduğunu belirterek, kentte yaşayan Suriyeli misafirlerin de göz önüne alınarak kente bütçe ayrılması gerektiğini kaydetti.

Özaslan: Ankara Şanlıurfa'ya haksızlık yapıyor
banner2

ŞANLIURFA- Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, Şanlıurfa'ya gönderilen bütçe hesaplanırken kentteki toplam nüfusun yanlış hesaplandığını iddia ederek, Ankara’nın Şanlıurfa’ya haksızlık yaptığını ileri sürdü.

Şanlıurfa’nın nüfusuna Suriyelilerinde eklenmesi gerektiğini, ona göre bir bütçe çıkartılmasını söyleyen HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, "Ankara Şanlıurfa'ya haksızlık yapıyor. Sebebi ise merkezi yönetim tarafından Türkiye'nin tüm illerine, belediyelerine,  kurumlarına nüfus oranına göre bir bütçe gönderiliyor. Şanlıurfa nüfusu 2 milyon 180 bin küsurdur.  Ankara Urfa'ya bütçe gönderirken sadece 2 milyon 180 bin kişiyi dikkate alarak bütçe gönderiyor. Hâlbuki Şanlıurfa'da 385.000 kayıtlı Suriyeli misafirimiz de var. Dolayısıyla bu sayınında bütçeye dahil edilmesi gerekir. Lütfen Ankara'dan Şanlıurfa'ya ve Suriyeli misafirlerin bulunduğu tüm illere gönderilen bütçe o ildeki gerçek nüfusa göre yani orada ikamet edenlere göre gönderilsin. Şanlıurfa'da oturan ikametgâha göre bakıldığında 2,5 milyonu aşan bir nüfus var. " ifadelerini kullandı.

“14 MİLLETVEKİLİNE SESLENİYORUM”

14 milletvekiline seslenerek çağrıda bulunan Özaslan, "Şanlıurfa'nın 14 milletvekiline sesleniyorum! Diyorum ki lütfen herkes kendi yakasındaki parti rozetini bir kenara bıraksın, iktidar ve muhalefetteki bütün milletvekilleri bir araya gelsinler. Ankara'da ilgili bakanlıklarla görüşsünler gerekirse bunun için yasa değişikliği teklifinde bulunsunlar. Biz HÜDA PAR olarak şunu söylüyoruz; 'Biz hiçbir zaman partici değiliz, biz memleketçiyiz.' 14 milletvekiline sesleniyorum; Siz de memleketçi olduğunuzu ispatlayın. Yereldeki bütün kurumlar bunun sıkıntısını yaşıyorlar. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, bütün ilçe belediyeleri, Şanlıurfa Valiliği ve ilçe kaymakamlıkların hepsi bunun sıkıntısını yaşıyor. Tekrar söylüyoruz bu işin çözümü gerçek ikametgâha göre o ilde ne kadar insan yaşıyorsa ona göre bütçe ayrılarak gönderilmelidir." dedi.

BİHA


YORUM EKLE

banner99