Urfa Kalesinde örümcek vinçle çalışmalar hızlandırıldı

İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından 2023 İslam Ülkeleri Turizm Başkenti seçilen Şanlıurfa’da, tarihi Urfa Kalesinde 2018 yılında başlatılan kazı çalışmaları Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen örümcek vinç ile hız kazandı.

Urfa Kalesinde örümcek vinçle çalışmalar hızlandırıldı
banner1

İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından 2023 İslam Ülkeleri Turizm Başkenti seçilen Şanlıurfa’daki tarihi kalede 2018 yılında başlatılan kazı çalışmaları devam ediyor.

M.S. 812-814 arasında Abbasiler döneminde yapıldığı tahmin edilen tarihi Urfa Kalesi yaklaşık 15 metre boyunda olan 2 büyük korint başlıklı sütunları ve büyük mimari kalıntılarıyla dikkat çekiyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından kazı alanına tahsis edilen örümcek vinç ile çalışmalar hız kazandı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, 300 metrelik yürüyüş yolunun da yapılacağı tarihi Urfa Kalesinde sürdürülen kazı çalışmalarını yerinde inceledi. Tarihi Urfa Kalesine çıkan Başkan Beyazgül, Batman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Şanlıurfa Kalesi Kazı Başkanı Arkeolog Prof. Dr. Gülriz Kozbe’den sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Kazı alanında incelemelerde bulunan Beyazgül, alanda ilk kez örümcek vinç kullanıldığını açıkladı. Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen örümcek vinç ile çalışmaların daha da hızlandırıldığına dikkati çeken Başkan Beyazgül, Şanlıurfa’nın 2023 yılına hazırlandığını dile getirdi.

BAŞKAN BEYAZGÜL’DEN SONDAJ ÖNERİSİ VE DESTEK SÖZÜ

Şanlıurfa’daki tarihi ören yerlerini tarihi dokusuna uygun bir şekilde restore ederek kent turizmine kazandırdıklarını anlatan Başkan Beyazgül, çok önemli bulgulara rastlanılan Urfa Kalesindeki çalışmaların 2023 yılına yetiştirilmesi için çaba gösterdiklerinin altını çizdi. Beyazgül, kalede sondaj çalışması yapılması önerisinde bulundu. Başkan Beyazgül sondaj çalışmalarına destek vereceklerini de söyledi.

BEYAZGÜL: ÖRÜMCEK VİNÇ TAHSİSİMİZ KAZI ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRDI

Şanlıurfa’nın eşsiz tarihi kültürü ve gastronomisi ile yerli ve yabancı turistleri kente çektiğini anlatan Beyazgül, “Şanlıurfa Kalesindeyiz. Burası birçok medeniyetin yaşadığı bir yerdir. Gerek Memlükler gerekse Edessa Krallığı’nın yaşadığı bir yer. Tarih yeniden burada gün yüzüne çıkıyor. Şanlıurfa turizm cazibe merkezi haline geldi ancak Şanlıurfa’nın turizm zenginliği çok fazladır. Tarihe ışık tutacak mahiyette tarihi eserleri çok fazla, şimdi buradaki kazılarla tarihi gün yüzüne çıkarmak için çalışmalar devam ediyor. Tabii ki Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olarak bu çalışmaların gerçekleştirilen kazının yanında her zaman durduk. Kazı alanı için tahsis ettiğimiz örümcek vinçle kazı çalışmalarının daha hızlı yapılmasını sağladık” diye konuştu.

“MİLATTAN ÖNCESİNE GİDECEK BİR TARİH URFA KALESİ’NİN ALTINDA YATIYOR”

Urfa Kalesi’nde çok eskiye gidecek bulguların kalenin altında yattığını, sondaj yapıldığı takdirde bu bulgulara ulaşılabileceğini belirten Başkan Beyazgül, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnşallah çok sürpriz bulgular ortaya çıkacak ve tarihi Urfa Kalesi çok büyük bir ziyaretçi akınına uğrayacak, burası tarihçilerin ve arkeologların yeni konuları ele almasına vesile olacak ve tarih ortaya çıkacak. Milattan öncesine gidecek bir tarih Urfa Kalesi’nin altında yatıyor. Bunlar da inşallah ortaya çıkacak. Şanlıurfa turizm başkenti haline geldi. Bu unvanı hak etti. Bundan sonra da bu turizm şehri aynı hassasiyet ve çabayla yoluna devam edecektir. Her zaman dediğimiz gibi Şanlıurfa bir açık hava müzesidir. Karahantepe, Göbeklitepe, Taştepeler gibi kazı alanlarına da desteklerimiz devam ediyor. Bütün bu çalışmalar Şanlıurfa’mız için.”

KOZBE: 2023 YILI İÇERİSİNDE ZİYARETE AÇILACAK

Batman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Şanlıurfa Kalesi Kazı Başkanı Arkeolog Prof. Dr. Gülriz Kozbe ise Urfa Kalesi’nin 2023 yılı içerisinde ziyarete açılacağı bilgisini verdi. Kozbe, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanlığı kazısı olan ve Kültür Bakanlığı ile ortaklaşa yapılan Urfa Kalesi’ndeki kazı çalışmalarını yürütüyorum. Kalede en erken yerleşim Büyük İskender’in komutanlarından olan Seleukos (Selevkos)’ a ait en erken tabaka olarak onu bulduk. Üst tabakalarda Abbasiler, Emeviler, Memlükler, Artuklular, Selçuklular ve Osmanlılar var. Amacımız onlara ait mimariyi ortaya çıkartarak kalenin görsel bakımdan zenginliğini ortaya çıkartarak ziyarete açıldığında ki bu sezon inşallah ziyarete açacağız. Dolayısıyla o bulguları, eserleri ortaya çıkartarak Urfa Kalesi’ni bir açık vaha müzesi haline getirmek istiyoruz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve 2019 yılının Göbeklitepe yılı ilan edilmesiyle başlayan turizm hareketliliği devam ederken Şanlıurfa, İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından Azerbaycan’da yapılan toplantıda 2023 yılı İslam Ülkeleri Turizm Başkenti Şanlıurfa ilan edilmişti. Her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Şanlıurfa, 2023 yılında İslam ülkelerinden ve dünyanın dört bir yanından gelecek olan yerli ve yabancı misafirlerini ağırlayacak.

BİHA

 


YORUM EKLE

banner99