TÜMSİAD’dan sert açıklama: "Kent Konseyini tanımayacağız"

TÜMSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı Sadık Sade, yapılacak olan Kent Konseyi seçimi ile ilgili, “Kent Konseyleri bağımsız olmalıdır. Belediyenin arka bahçesi olacak bir yapıyı asla kabul etmeyeceğiz” dedi.(Bizim Haber Ajansı-BİHA)

TÜMSİAD’dan sert açıklama: "Kent Konseyini tanımayacağız"
banner1

30 Haziran’da yapılacak olan Şanlıurfa Kent Konseyi Seçimli Genel Kurulu öncesi tartışmalar hız kazandı. Kent Konseyleri ile ilgili olarak da sivil toplum kuruluşlarından ardı ardınaaçıklamalar geldi.

TÜMSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı Sadık Sade, yaptığı açıklamada bağımsız yapıya gölge düşürecek hamlelerden kaçınılması konusunda yetkilileri uyardı.

Kent Konseylerinin ait olduğu il için kuruluş ve sistem olarak son derece önemli mekanizmalar olduğuna vurgu yapan Sade, “Ay sonunda yapılacak Kent Konseyi seçimlerinde olması gereken yapıyı oluşturmaya hep birlikte gayret etmeliyiz. Temennimiz; bağımsız, hiç bir kurumla göbek bağı olmayan, hiç bir idareciden talimat almayan, bu memleketteki doğruyu takdir eden yanlışları da edebini bozmadan dile getirebilen cesur insanlarınKent Konseylerinde görev almasıdır. Belediyemizden beklentimiz de Kent Konseyinin bu tarifteki gibi teşekkül etmesi için ortam sağlamasıdır. Atama ile, dayatma ile, talimat ile, kapalı kapılar ardında yapılan liste ile, formalite seçimle iş başına gelerek görev yapacak bir kent konseyinin varlığı bizim için geçersizdir ve tanımayacağız. Biz TÜMSİAD olarak herkesin kent konseyinin kente katkısını düşünmesini istiyoruz. Demokrasiye inanıyoruz ve atama ile değil seçimle görev yapacak ve kimseden talimat almayacak bir kent konseyi oluşmasını temenni ediyoruz. Belediyenin arka bahçesi olacak bir yapıyı asla kabul etmeyeceğiz. Biat kültürünün devamı niteliğindeki her girişimi şimdiden kınıyoruz ve sonuna kadar bu girişimlerle mücadelemizi sürdüreceğimizi ifade ediyoruz. Şanlıurfa kimsenin saltanatına terk edilemeyecek kadar önemli bir kenttir. Kimse bu memleketin tek başına sahibi veya hâkimi değildir, olamaz da… Kulislerde dolaşan ve Kent Konseyinin bağımsız kimliğine gölge düşüreceğinden endişe ettiğimiz lafların dedikodudan ibaret olmasını temenni ediyoruz. Aksi takdirde sesimizi daha gür çıkaracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” sözlerine yer verdi.

BİHA(Bizim Haber Ajansı)

YORUM EKLE