Telefon ekranlarına uzun süre bakanlara uyarı!

Günlük hayatımızın vazgeçilmezleri arasında bulunan akıllı telefonların yanlış ve uzun süreli kullanımının sağlığı tehdit ettiği bilinen bir gerçek. ABD'de yapılan bir araştırma ise akıllı telefon ekranlarına uzun süre bakmanın yaşam süresini azalttığını ortaya çıkardı.

Telefon ekranlarına uzun süre bakanlara uyarı!
banner2

Teknolojide yaşanan hızlı değişimlerin, kendini en belirgin şekilde hissettirdiği ve adeta elimizden düşürmediğimiz cep telefonları, hayatımızı kolaylaştırma konusunda oldukça faydalı bir işleve sahipken, kullanımı esnasında gerekli tedbirleri almamak ise kişide birçok sağlık sorununa yol açabiliyor.

ABD’deki Buck Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, akıllı telefon ekranlarına uzun süre bakmanın hem göze hem de diğer organlara zarar verdiğini ortaya çıkardı.

Araştırmayı Prof. Dr. Pankaj Kapahi yürüttü.

Kapahi ve araştırma ekibi, meyve sinekleri üzerinde yaptıkları incelemede ekran ışığına daha az maruz kalanların daha uzun yaşadığını belirledi. Bilim insanları bu tür ışıkların uzun vadede insan bedeninde hasar yarattığını kaydetti.

Ekranlara uzun süre bakmanın gözde iltihaplanmaya sebep olabileceğini açıklayan bilim insanları, gözlerin sürekli dış dünya ile etkileşim halinde olduğunu ve bağışıklık savunma sistemlerinin daha aktif olduğuna dikkati çekti.

Kapahi, “Bilgisayara ve telefon ekranlarına uzun süre bakmak ve ışık kirliliğine maruz kalmak sirkadyen (dünyanın kendi ekseni etrafında yaklaşık 24 saat süren dönüşünün canlılar üzerinde oluşturduğu biyokimyasal, fizyolojik ve davranışsal ritimlerin tekrar edilmesi) düzenini bozuyor. Gözün bağışıklığına zarar veriyor ve görmenin ötesinde bedenin geri kalanına ve beyne hasar veriyor” dedi.

Uzmanlar, göz sağlığı ile genel sağlık arasında bağ olduğuna dikkati çekti. Bilim insanları ekranlara uzun süre bakmanın yaşam süresini kısaltabileceğine vurgu yaptı.

BİHA

 


YORUM EKLE