Urfa'da başarılı operasyon! ‘Yapay damar’ ile hayata tutundu

Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, kalp damar cerrahisinde yüksek riskli ve tecrübe gerektiren ameliyat başarılı şekilde gerçekleştirildi. 62 yaşındaki hastanın, karın içi ana atardamarındaki genişleme 2,5 saat süren başarılı ameliyatıyla giderildi.

Urfa'da başarılı operasyon!  ‘Yapay damar’ ile hayata tutundu
banner2

ŞANLIURFA- Karın ağrısı şikayeti bulunan 62 yaşındaki hasta, Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin acil servisine başvurdu. Hastanede yapılan tetkiklerde hastanın karın içi aortunda 8 cm’lik genişleme tespit edildi. Hastanın ameliyat edilmesine karar verildi.

Kalp damar cerrahisinde yüksek riskli ve tecrübe gerektiren operasyon, kalp damar cerrahisi doktorlarından yabancı uyruklu Uzman Dr. Alaa Hijazi ve Op.Dr. Arif Yasin Çakmak tarafından gerçekleştirildi.

Hijazi, operasyonla ilgili şunları kaydetti:

“Karın içerisinde yerleşen anevrizmalar karın ağrısı veya sıklıkla bele doğru yayılan ağrı ile ortaya çıkmaktadır. Abdominal aort anevrizması karın içinden geçen, iç organlara ve bacaklara kan taşıyan damarın genişlemesidir. Aort damarında 5 cm üzerinde genişleme oluşması hayati tehlike oluşturmaktadır. Bu hastalık daha çok 60 yaş üstü sigara içen ve yüksek tansiyon olan erkeklerde görülmektedir. Bizim hastamızda da aort anevrizması vardı. Yaklaşık 7,5-8 cm bir anevrizma oluşmuştu. Hastamızı ameliyata alarak genişleyen damarı yapay damar ile değiştirdik.”

Hijazi, hastanın genel durumunun iyi olduğunu ve taburcu edileceği bilgisini verdi.

BİHA

 

 

 


YORUM EKLE