Tarihi Urfa sokaklarında tepki çeken manzara!

Şanlıurfa’da ‘eski Urfa’ diye bilinen tarihi sokaklarda gelişigüzel yapılan çalışmalar, görenlerin tepkisine yol açıyor.

Tarihi Urfa sokaklarında tepki çeken manzara!
banner2

Avrupa Birliği’nin desteğiyle ‘Tarih Yeniden Canlanıyor’ Projesi kapsamında tarihi mekânlar, sokaklar ve binaların yenilendiği Şanlıurfa’da, 58 Meydanı ve Reji Kilisesi’nin bulunduğu sokaklar deyim yerindeyse eski günlerini mumla arar oldu. Restorasyon çalışmalarının ilk tamamlandığı dönemlerde büyük ilgi gören, yerli ve yabancıların fotoğraf çektirmek için tercih ettiği tarihi sokaklar, vatandaşlar tarafından gelişigüzel yapılan çalışmalarla aslını kaybeder hale geldi. Çöplerin sokaklara atıldığı ve duvarlara tabela asıldığı sokaklarda, tarihi bina duvarlarına taşlarla çiçeklik yapılması ‘yok artık’ dedirtti.

 

AKALIN’DAN TEPKİ: BUNUN CEZASI VAR

Yerel Tarih Araştırmacısı Müslüm Akalın, tarihi Urfa sokaklarında yaşanan bu manzaraya tepki gösterdi. Hafta sonu eski Urfa şehrinin sokaklarını gezdiğini belirten Akalın, gezisine ilişkin şu ifadelere yer verdi:

“Ellisekiz Meydanından Beykapı’sına giden turistik sokakların hali maalesef bu: Cumartesi Saat 11.00 -13.00 arası. Ellisekiz Meydanına geldim. Kültür varlığı olan tescilli eserler usulsüz tabelalarla tecavüz altında delik deşikti. Bir bina var ki duvarında ve kapısında 7 tabela çakılıydı, adını yazmıyorum. Esas facia arabaların işgaliyle yok olan küçücük meydandaydı. Bugün 11 Nisan ilkokulu olan tarihi meydandaki 100 yıllık bina duvarına taş örüp çiçeklik yapmak suretiyle tahrip etmişler. 2863 s. yasaya göre bunun cezası 2-5 yıla kadar hapis ve para cezasıdır. İlgililere duyurudur.”

BİHA

YORUM EKLE