ŞUTSO, sefer sayıları için Cumhurbaşkanına seslendi

ŞUTSO’dan yapılan açıklamada, “THY Genel Müdürlüğünün bölge illerine sefer sayılarını düşürmesini kabul edilemez bir uygulama olarak görmekteyiz" denildi.

ŞUTSO, sefer sayıları için Cumhurbaşkanına seslendi
banner1

Türk Hava Yolları, (THY) emniyeti ve yolcu güvenliğinin temini amacıyla THY filosunda bulunan 24 adet Boeing 737 MAX tipi uçağın 13 Mart 2019 tarihi itibarıyla ikinci bir emre kadar uçuşlarının durdurulduğunu açıklamıştı.

Yapılan bu açıklamanın ardından birçok ilde sefer sayıları düşürülürken, konuyla ilgili olarak Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odasından (ŞUTSO) bir açıklama yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenilen açıklamada, sefer sayılarının düşürülmesinin ardından, yeni uçuşlar planlanırken Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki illerin sefer sayılarının diğer Anadolu illerine göre çok daha fazla düşürüldüğü ifade edildi.

Birçok ilde sefer sayılarının yüzde 10-30 arasında düşürüldüğü kaydedilen açıklamada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki kısıtlamaların ise yüzde 50-60 olduğu vurgulandı.

SORUNLAR SIRALANDI

Açıklamada, yaşanan sorunlar şu şekilde sıralandı:

Birçok ilde THY ve Anadolu jet uçuşlarında %10-30 arasında kısıtlama yapılırken bölgede bu oran %50-60 civarında kısıtlanmıştır.

Birçok ilimizden Ankara’ya her gün yapılan uçak seferleri haftada birkaç güne düşürülmüştür.

400,00 TL’nin altında uçak bileti temin etmek nerdeyse imkansız hale gelmiştir.

Cumhurbaşkanlığınızın talimatlarıyla yapılan modern havalimanlarındaki CIP salonları ve içindeki donanımlar hizmete açılmadıkları için çürümeye başlamışlardır.

Birçok ilimizde bir hafta önceden uçak bileti bulmak imkansız hale gelmiş, bölgedeki illere karayolu ile gidilerek en yakın havalimanından seyahat edilmeye çalışılmaktadır.

Batı illerinde vefat eden yakınlarımızın cenazeleri cenaze yakınları tarafından uçak bileti bulunamadığı için birkaç gün bekletilerek defin edilebilmektedir.

Uçak ile gerçekleşen yurtiçi turistik ziyaretler durma noktasına gelmiştir.

THY Genel Müdüründen bu konuyla ilgili randevu taleplerimiz maalesef karşılık bulmamıştır.

‘KABUL EDİLEMEZ BİR UYGULAMA’

Açıklamanın devamında sefer sayılarının düşürülmesinin kabul edilemez olduğu, mevcut uçuş programlarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiği dile getirildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Bütün resmi ve bilimsel veriler göstermektedir ki bölgemiz kalkınmışlık anlamında diğer bölgelere göre oldukça geri seviyededir. Buna rağmen bölgemiz iş insanları olarak ulusal ve bölgesel kalkınmamızı daha ileri seviyelere taşıma azmimizi hiçbir zaman kaybetmedik. Bölgemizin tarihi ve kültürel zenginliği turizm sektörü lehine işletmek, ülkemiz ve bölgemiz ekonomik kalkınmasına katkı sunma çabalarımız devam etmektedir. Gerek bölgede sağlanan huzur ve güven ortamı, gerekse de kurumsal çabalarımızın sonucunda turizm sektörüne çok önemli gelişmeler yaşanmaya başlamıştır. TÜİK verilerinden de anlaşılacağı üzere geçmiş yıllara göre bölge illerini ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısındaiki kat artış sağlanmıştır.

Bu artışın önümüzdeki yıllarda çok daha hızlı bir ivme kazanarak devam etmesi beklenirken THY Genel Müdürlüğünün bölge illerine sefer sayılarını düşürmesini kabul edilemez bir uygulama olarak görmekteyiz. Mevcut uçuş programlarının yeniden gözden geçirilerek bölge illerinin uçak seferlerinde artışın sağlanmasının ülkemiz ve bölgemiz kalkınması için elzemdir.”

BİHA

YORUM EKLE