Su kıtlığına çare Harran Ovası’nda aranıyor!

Gelecekte yaşanması öngörülen su kıtlığına karşı geliştirilen "Suların yeniden kullanılması" strateji kapsamında Harran Ovası’nda sulamadan dönen suların tekrar kullanılması ile ilgili araştırmalar yapıldığı açıklandı.

Su kıtlığına çare Harran Ovası’nda aranıyor!
banner1

Dünyada endişe yaratan su kıtlığına karşı Harran Ovası’nda araştırma başlatıldı. 

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) Şanlıurfa iline ve ilçelerine yaptığı yatırımlarla ilgili açıklama yaptı. Kentte 2019 yılında yaklaşık 3 milyon dekar arazinin DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından inşa edilip işletmeye açılarak sulandığı belirtildi. İşletme faaliyetlerinin sulama birlikleri, hizmet alımı yolu ve devreye alma işi kapsamında yüklenici firma tarafından yürütüldüğü kaydedilen açıklamada sayısı 24 olan sulama birliklerinin birleşerek 11’e düşürüldüğü duyuruldu. 

24 adet Sulama Birliği sulama tesislerinden beklenen fayda ve sürdürülebilir işletme yönetiminin sağlanabilmesi maksadıyla birleştirildiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın "Birleşme öncesi 24 olan birlik sayısı 11’e düşürülerek; işletme ve bakım uygulamalarında Ova geneli bütünlük sağlanmış, birliklerin araç-makine ve iş kapasiteleri artmıştır. 7139 sayılı kanun ve 6172 sayılı Sulama Birlikleri Kanununda çeşitli değişiklikler yapılmıştır. Bu değişiklikler kapsamında Sulama Birlik Başkanlarıkamu personeli arasından görevlendirilmiştir. Görevlendirme sonrası sulama birliklerinin kurumsal kimlikleri itibar kazanmış, DSİ ve Birlikler arası bağ kuvvetlenmiştir" dedi.


SULAMADA KULLANILAN ENERJİ VE SU SARFİYATLARINDA DÜŞÜŞ…


DSİ’den yapılan açıklamaya göre, GAP Projesi kapsamında inşaatları tamamlanarak sulamaya açılan sulama tesislerinin %60’ında suyun kendi cazibesi ile, %34’ünde enerji sarfiyatı ile sulama suyu belli kotlara terfi ettirilerek ve diğer %6’lık kısımda da yeraltı kuyuları ile sulama yapılıyor. Harran Ovasında bulunan Haktanır, GAP ve Topçu Gündaş Sulama Birlikleri ile Bozova ilçe sınırlarında yer alan Atatürk Barajı ve Tatarhöyük Sulama Birliklerinde 2018 yılında yaklaşık 206 milyon kw enerji harcanmış iken Başkanların değişimi sonrasında yaklaşık 150 milyon kw. enerji sarf edildi. Bu değişimin en önemli sebeplerinin; su tasarrufu, pompa istasyonlarında yapılan bakım onarımlar, kompanzasyon sorunları ve kaçak kullanımların önüne geçilmesi olarak açıklandı. 

 


DSİ GAP 15. Bölge Müdürlüğüne ait sulama projelerinin ana su kaynağı Atatürk Baraj Gölü olduğunun altını çizen Genel Müdür Aydın, Atatürk Baraj Gölünden sulanan alanlarda yıllık artış olmasına rağmen 2017 yılında 3,9 milyar m3, 2018 yılında 3,2 milyar m3, 2019 yılında 3 milyar m3 suyun sulamada kullanıldığını belirtti.

 

KULLANILMIŞ SULARIN YENİDEN KULLANILMASI…

Harran Ovasında sulamanın kanaletler aracılığıyla yapıldığı, sulamadan dönen sular tahliye kanallarına aktarıldığı vurgulanan açıklamada "Ovada sulamanın pik yaptığı zamanlarda zaman zaman su sıkıntısı yaşanmaktadır. Bu nedenle Birliklerce tahliye kanalları üzerine motopomp tesisleri kurularak tahliye kanallarında bulunan su tekrar kullanılmaktadır. 2018 yılında tahliye kanalları üzerine kurulan motopomp sayısı 116 iken 2019 yılı için bu rakam 92’ye düşmüştür" ifadelerine yer verildi.

DSİ gelecekte olası su kıtlığına karşı ovada araştırma yapıldığını ise şu sözlerle duyurdu:

"Gelecekte Türkiye’de karşılaşması muhtemel su kıtlığı durumu ile mücadelede mevcut su kaynaklarının tasarruflu ve planlı kullanılması ile ilgili stratejilere bağlı uygulamalar geliştirilmesi gerekmekte olduğu  Bu stratejilerden olan kullanılmış suların yeniden kullanılması seçeneği suyun tasarruflu kullanılmasında uygulanan en önemli yöntemlerden biri olarak değerlendirilmektedir. Böylelikle sürdürülebilir su yönetiminde önemli bir mesafe alınacaktır. Bu kapsamda Harran ovası kapsamında sulamadan dönen suların sulamada kullanılması ile ilgili araştırmalar yapılmaktadır."

BİHA

YORUM EKLE