Şanlıurfa'da su zammı gündemde!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi suya zam yapmak istiyor. Belediye Meclis Toplantısında gündeme gelen su zammına SP’li belediye meclis üyesi Fırat Sultan tepki göstererek önergenin geri çekilmesini istedi.

Şanlıurfa'da su zammı gündemde!
banner1

ŞANLIURFA - Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi 2022 Yılı Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısının ikinci birleşiminde su zammı gündeme geldi.

Başkan Vekili Ahmet Kaytan başkanlığında yapılan toplantının gündem maddeleri arasında Şanlıurfa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ŞUSKİ) tarafından verilen su zammı ilgili önerge de yer aldı.

ŞUSKİ tarafından verilen önergede şu ifadelere yer verildi:

“ŞUSKİ Yönetim Kurulunca ön incelemesi tamamlanan EK’te belirtilen ‘Su ve Atıksu Tarife Fiyatlarının Güncellenmesi’ ilgili Yönetim Kurulu Kararının, Genel Kurul onayına sunulması gerekmektedir.

Makamınızca da uygun görülmesi halinde Genel Kurul gündemine alınmak üzere yazımız ve eklerinin Genel Kurul havalesini, olurlarınıza arz edilir.”

“LÜTFEN BU ÖNERGE GERİ ÇEKİLSİN”

Saadet Partili Meclis Üyesi Fırat Sultan, Büyükşehir Belediyesi’nin suya zam yapma girişimine tepki gösterdi.

Daha 2 ay önce ŞUSKİ’nin bütçesini onaylarken su zammı yapılmayacağının taahhüt edildiğini belirten Sultan, “Şimdi zam diyoruz. Burada bulunan bütün meclis üyelerinin vicdanına sesleniyorum. Biz iki ay önce bir karar veriyoruz, sonrasında bu kararı değiştiriyoruz” dedi.

“Geçen sene Urfa’da yapılmayanı yaptık” diyen Fırat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Su zamları zaten alınıyor. Biz hala halkın üzerine gitmeye çalışıyoruz. Bu önergenin gelmesini esefle kınıyorum. Lütfen bu önerge geri çekilsin. Biz daha halktan ne istiyoruz başkanım?”.

Başkan Vekili Kaytan, gündem oluştuğunu belirterek önergeyi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilmesini meclis üyelerinin oluruna sundu. Önerge oy çoğunluğuyla komisyona havale edildi.

YÜZDE 50 ZAM İDDİASI

Öte yandan su zammı sosyal medyada da gündeme getirildi. Araştırmacı-yazar Yusuf Sabri Dişli, ŞUŞKİ’nin yüzde 50 zam yapacağını aktardığı paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Keşke belediyemiz de kademeli ayar zammı çekseydi! Yeraltı kaçağı en çok olan illerden biriyiz. Kırsal tahsilatı yüzde 30 bile değil. Üstelik klor kokusu iğrenç! Bir de dostun biri sitem etmiş Niye yazmıyorsunuz? Sanki yazılsa zam geri alınacak! Fatura değişecek!”

ŞUSKİ’DEN YALANLAMA

ŞUSKİ, Dişli’nin paylaşımına duyarsız kalmadı. ŞUŞKİ’nin resmi sosyal medya hesabından Dişli’ye verilen yanıtta zammın gündemde olmadığı kaydedildi. ŞUŞKİ, yanıtında şu ifadeleri kullandı: “Sabri Dişli bey merhabalar herhangi bir zam söz konusu değildir”.

Sinan ÖZDEMİR / BİHA


YORUM EKLE