Alerjik astım çocukluk çağında sık görülebiliyor

Uzm. Dr. Ali İhsan Çarkanat, kronik bir akciğer hastalığı olan alerjik astım hakkında uyarılarda bulundu.

Alerjik astım çocukluk çağında sık görülebiliyor
banner2

Astım, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak gelişen mikrobik olmayan iltihabı sebebiyle nefes yollarında aşırı duyarlaşma, aşırı hücre ve mukus artışı, solunum kaslarında kasılma sonucu hava yollarının daralması ile seyreden kronik bir akciğer hastalığı olarak biliniyor. Alerjik nedenlerle gelişen astıma ise alerjik astım deniyor. Alerjik astım sıklıkla çocukluk çağlarında başlayabileceği gibi hayatın her evresinde başlayabiliyor. Uzm. Dr. Ali İhsan Çarkanat, alerjik astım hakkında bilgi verdi.

Çevresel ve kalıtsal birtakım faktörlerin alerjik astım oluşumunda büyük rol oynadığını kaydeden Çarkanat, şunları ifade etti:

“Ailesinde astımı olan kişilerde astım riski olmayanlara göre daha yüksektir. Alerjik bazı faktörler de astım oluşumunda büyük rol oynar. Bunlar çoğunlukla polenler, ev tozları, hayvan tüyleri, bazı böcek türleri, bazı gıdalar, bazı kimyasallardır. Mevsim değişiklikleri, kirli hava ve sigara dumanı, parfüm gibi keskin kokular da nedenler arasında sayılabilir. Ev tozu akarları, polen, nem, küf, keskin kokular hayvan tüyleri de alerjik astıma neden oluyor. Alerjik astımı hayvan tüyleri de tetikler. Özellikle evcil hayvanlar; kedi, köpek, hamster vb. hayvanların tüyleri ve bunlarla birlikte dökülen derilerindeki alerjenler astıma sebep olabilir.”

Alerjik Astım Belirtileri Nelerdir?

Alerjik astımda en önemli belirtilerin nefes darlığı, öksürük ve hırıltılı/hışıltılı solunum olduğunu ifade eden Dr. Çarkanat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tanı için birinci şart doğru alınmış bir anamnez yani hasta öyküsüdür. Öksürük, nefes darlığı veya hışıltılı solunumu olan hastada bu belirtiler belli bir durum veya madde ile temas sonrası veya mevsim geçişlerinde oluyorsa alerjik astımdan şüphelenilir. Tanıyı desteklemek ve neye karşı alerji olduğunu bulmak için akciğer filmi, solunum testi ve alerji testleri yapılır. Alerjik astımda temel tedavi; alerji olunan etkenden uzaklaşmak ve ilaç tedavisidir.”

“ALERJİK ASTIMI OLANLAR TOZ DUMANDAN UZAK DURMALI”

Alerjik astımı olan kişilerin, tozlu ve dumanlı ortamlardan ve sigara içilen ortamdan uzak durması gerektiğini belirten Çarkanat, “İlaç tedavisi düzenli alınmalı ve doktora muayene olmadan ilaçlar asla kesilmemeli, nemli ortamlardan uzak durulmalı, küf oluşumuna karşı ev düzenli olarak temizlenmeli ve sık havalandırılmalıdır. Ev tozundan korunmak için toz tutan halı, kilim, mobilya, yatak, yorgan gibi ev eşyalarının temizliği düzenli yapılmalıdır” uyarısında bulundu.

BİHA


YORUM EKLE