Şanlıurfa'da ortaya çıkan metal monolit Dünya basınında

Göbeklitepe yakınlarında ortaya çıkan ve gizemi çözülemeden ortadan kaybolan metal monolit, dünya basınında geniş yer buldu.

Şanlıurfa'da ortaya çıkan metal monolit Dünya basınında
banner2

Göbeklitepe Ören Yeri'nin bulunduğu Örencik Mahallesi'nde, geçtiğimiz Cuma günü sabah saatlerinde, bir tarlanın uç noktasında 3 metre yüksekliğinde 50 santim genişliğinde bir metal blok bulundu.  İhbarla bölgeye gelen jandarma ekipleri çevrede önlem alırken, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevlileri tarafından da inceleme yapıldı. İncelemede, kim tarafından konulduğu bilinmeyen monolitin üzerinde Göktürk alfabesi ile 'Gökyüzüne bak ayı gör' yazıldığı belirlendi. Kentte büyük heyecana neden olan ve kim ya da kimler tarafından konulduğu jandarma tarafından araştırılan monolitin, gece saatlerinde kaldırıldığı ortaya çıktı. Sabah saatlerinde bölgeye giden çevredeki vatandaşlar, monolitin kaldırıldığını gördü. Kim ya da kimler tarafından araziye dikildiği henüz bilinmeyen monolitin, ortadan kaybolması görenleri şaşkına uğrattı.

 

ŞANLIURFA DÜNYA BASININDA

Şanlıurfa, 5 gün önce kim tarafından dikildiği öğrenilemeyen 3 metre yüksekliğindeki metal bloğun ortaya çıkmasıyla Türkiye gündemine oturmuştu. Büyük rağbet gören metal monolit, bu kez Dünya basınında da geniş yer buldu. Farklı ülkelerdeki televizyon kanalları, haber ajansları, internet siteleri ve gazeteler, Şanlıurfa’da ortaya çıkan metal monoliti gündeme getirdi.

 

İŞTE O HABERLERDEN BAZILARI…

Reuters Haber Ajansı, yaptığı haberinde “UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan ve Türkiye'deki kadim bir tapınak olan Göbeklitepe'deki gizemli monolit, halkın ilgisini çekiyor” dedi.

Associated Press (AP) haber ajansı, metal blok haberini, “Gizemli Monolit, Türkiye'deki Dünya Mirası Bölgesinde Ortaya Çıktı” başlığıyla okuyucularına duyurdu. Ajans, ayrıca haberinde Göbeklitepe'nin tarihi önemine de vurgu yaptı.

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesi, “Uzaylılar Anadolu'da” başlığıyla vererek,  Göbeklitepe'nin “Türkiye'nin Stonehenge'i” olduğu ifade etti.

Rus haber ajansı Sputnik de söz konusu haberle ilgili “Türkiye'de Üzerinde Yazıt Bulunan Dikili Metal Blok Ortaya Çıktı” başlığını kullandı.

The Daily Mail ise "Gizemli Monolit Türkiye'de Ortaya Çıktı ve Güvenlik Güçleri Tarafından Korunuyor" başlığıyla haberi okuyucularına duyurdu.

BİHA

YORUM EKLE