Göbeklitepe'deki monolitin sırrını Cumhurbaşkanı açıkladı!

Urfa'da, Göbeklitepe yakınlarındaki tarlada yaklaşık 4 gün önce toprağa saplı halde bulunan metal blokun (monolit) sırrı nihayet belli oldu. Millî Uzay Programı hedeflerini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan monolitte yazan sözleri söyledi.

Göbeklitepe'deki monolitin sırrını Cumhurbaşkanı açıkladı!
banner1

Kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta, Göbeklitepe Ören Yeri yakınlarında yer alan Örencik Mahallesi'ndeki tarlada 5 Şubat Cuma günü bulunan metal blokla ilgili sorular yanıt buldu.

4 gün önce yaklaşık 3 metre yüksekliğinde, 1 metre genişliğinde ve üzerinde Göktürk alfabesiyle "Gökyüzüne bak, ayı gör" ifadesinin yazılı olduğu metal blok bulundu. Dünyada yankı bulan gelişmenin sırrı ise az önce çözüldü. Türkiye'nin ilk milli uzay programını dünyaya tanıtan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  Erdoğan tarihi açıklamasında, "Şimdi Türkiye'nin uzaydaki 10 yıllık vizyon, strateji, hedef ve projelerinin yer aldığı Milli Uzay Programımızı, bugünlerde meşhur olan sloganıyla tüm dünyaya ilan ediyor ve diyorum ki: Gökyüzüne bak, ayı gör." dedi.

Sosyal medya hesabından da "Millî Uzay Programı Hedeflerimiz. Türkiye’ye ait bir bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirmek. #GökyüzüneBakAyıGör" paylaşımında bulundu. 

Sözün monolit üzerinde yazan yazı ile aynı olmasa sırrın açığa kavuşmasını sağladı. 

BİHA

YORUM EKLE