Suruç’taki canlı bomba saldırısı davası ertelendi

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde, 6 yıl önce 33 kişinin ölümüyle sonuçlanan, terör örgütü DEAŞ üyesi canlı bomba Şeyh Abdurahman Alagöz'ün kendisini patlattığı terör saldırısı davası bir kez daha ertelendi.

Suruç’taki canlı bomba saldırısı davası ertelendi
banner1

Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG denetimindeki Ayn El Arap bölgesine yardım götürmek için Türkiye'nin çeşitli illerinden Suruç'a gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin 20 Temmuz 2015 günü Amara Kültür Merkezi'nde basın açıklaması yaptığı sırada, DEAŞ'lı canlı bomba Şeyh Abdurrahman Alagöz üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirdi. Canlı bomba saldırısında 33 kişi öldü, 104 kişi de yaralandı. 6 yıl önce gerçekleşen canlı bomba saldırısıyla ilgili davanın görülmesine devam edildi. 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen davanın 18'inci duruşması, Şanlıurfa Ceza İnfaz Kurumu Hilvan Salonu'nda yapıldı. Koronavirüs  salgını tedbirleri kapsamında davaya sadece müdahil olan avukatlar katıldı. Dava dosyasının tek tutuklu sanığı olan Yakup Şahin, duruşmaya tutuklu bulunduğu Şanlıurfa T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyen Şahin, beraatını talep etti.  Duruşmada söz alan Avukat Serdıl İzol ise sanık Şahin'in mahkemeye getirilerek dinlenmesini isteyerek, 12 Ocak 2020'de İl Emniyet Müdürlüğü ve MİT'in çalışmasıyla yakalanan DEAŞ'lı terörist Azzo Halaf Süleyman El Aggal'ın soruşturma aşamasındaki ifadelerinin dosyaya eklenmesini talep etti.

Mahkeme heyeti ailelerin avukatlarının, İlhami Bali ve Deniz Büyükçelebi'nin tape kayıtlarının bir örneğinin istenmesine, yine 2 şahıs hakkında yakalamalarına dair MİT ve İçişleri Bakanlığı'nın bir çalışmasının olup olmadığının sorulmasına, Azzo Halaf Süleyman El Aggal adlı şahsın ifade ve sorgu zaptının dosyaya eklenmesine dair taleplerini kabul etti. Mahkeme heyeti, Şahin'in tutukluluk halinin devamına karar verdi. Şahin'in duruşma salonuna getirilmesi talebinin reddine karar veren mahkeme, bir sonraki duruşmayı ise 27 Mayıs'a erteledi.

BİHA

YORUM EKLE